Domowe Akwarium Pl

Brzanka Klown (Puntius Everetti)

Zobacz też:
brzanka klown Puntius everetti
Wikipedia/Haplochromis /GNU
GatunekBrzanka Klown
Nazywany teżBrzanka Everetta
Nazwa łacińskaPuntius Everetti
Rodzinakarpiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość10 cm
Temperatura24 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Brzanka Klown (Puntius Everetti)
Nazywany też: Brzanka Everetta

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje zarówno wolno płynące, jak i wartkie rzeki, strumienie, potoki, przybrzeżne strefy jezior i stawów oraz czyste wody obszarów leśnych umiejscowionych na Borneo, Sumatrze, w Indonezji czy Malezji.

Wygląd zewnętrzny

Jego ubarwienie jest dosyć zmienne i w dużej mierze zależy od środowiska, z którego pochodzi. Charakteryzuje się pomarańczową, pomarańczowo złotą lub różowo szarą barwą ciała z zazwyczaj czterema ciemnymi, owalnymi, różnej wielkości plamami umiejscowionymi wzdłuż linii bocznej. Widoczna jest jeszcze niewielka plamka u nasady płetwy grzbietowej oraz u nasady płetwy odbytowej. Jak każda brzanka posiada dwie pary wąsików. Samiec jest bardziej kolorowy, samica nieco większa i grubsza.

Usposobienie

Jest to aktywna, ale spokojna rybka. Żyje w stadzie, minimalna grupa powinna zawierać 8 osobników. Dobrze żyje z większymi, spokojnymi gatunkami. Mniejsze może zjadać. W okresie tarła może zdarzyć się, że samce są bardziej nerwowe i agresywne, ale zachowania te ograniczają się wewnątrz stada.

Akwarium

Najlepiej prezentują się na tle ciemnego podłoża i w słabym oświetleniu – wówczas pokazują swoje piękne kolory. Wymagane kryjówki wśród korzeni i skał oraz twarde lub szybko rosnące rośliny (te o delikatnych, drobnych listkach mogą być konsumowane). Konieczne wolne przestrzenie do swobodnego pływania oraz skuteczny filtr i systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który jednak dość późno uzyskuje dojrzałość płciową. Rozmnażamy go w oddzielnym zbiorniku słabo oświetlonym, ze skupiskami roślin o drobnych liściach, wodzie miękkiej o neutralnym pH i temperaturze 27-29˚C. Można zastosować ruszt ikrowy. Najlepiej, gdy pary dobiorą się same ze stada. Na kilka tygodni przed planowanym rozrodem oddzielamy samców od samic i obficie ich karmimy. Wybraną parę przenosimy wieczorem do akwarium tarliskowego (samica powinna być wyraźnie grubsza, a samiec jaskrawiej wybarwiony). Nad ranem powinno dojść do tarła. Samiec może być bardzo agresywny wobec samicy w dążeniu do wywołania tarła. Po złożeniu ikry (nawet do 2000 ziaren), rodziców usuwamy – jedzą ikrę oraz młode. Wylęg następuje po 1-2 dobach, po kolejnej dobie narybek pływa w poszukiwaniu pożywienia. Młode są wrażliwe na jakość wody i wahania jej parametrów.