Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Akara Błękitna (łac. Andinoacara Pulcher)

Akara Błękitna
Podstawowe parametry

Akara Błękitna Andinoacara pulcher

Wikipedia/Loïc Tremblay/GNU

GatunekAkara Błękitna
Nazwa łacińska Andinoacara Pulcher
Rodzina pielęgnicowate
Występowanie Kolumbia, Panama, Wenezuela
Długość 10 - 17 cm
Temperatura 20 - 26 [°C]
pH7
Twardość wodybardzo miękka - średnio twarda
Zbiornik 150 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy

Akara Błękitna
(pielęgnicowate )

Występowanie

Ryba słodkowodna pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie ma oliwkowe, połyskujące niebiesko, boki ciała ozdobione są ciemnymi poprzecznymi pręgami. U dojrzałych osobników płetwa ogonowa jest czerwona. Samice są bardziej matowe i mniejsze, samce natomiast charakteryzują się dłuższymi końcówkami płetwy grzbietowej i odbytowej.

Usposobienie

Ryby te rozgrzebują dno, niszczą rośliny, a z upływem wieku są bardziej agresywne w stosunku do innych ryb. Jednocześnie są inteligentne i opiekują się potomstwem.

Akwarium

Ryby te potrzebują piaszczystego lub drobno żwirowego i czystego dna. W zbiorniku powinny się również znajdować naturalne groty oraz płaskie kamienie.

Rozmnażanie

Jeżeli myślimy o rozmnażaniu tej rybki, to powinniśmy umieścić w akwarium jedną dobraną parę lub kilkanaście młodych okazów, z których w przyszłości dobiorą się trwałe pary. Przed tarłem ukazuje się u samicy tępo zakończona brodawka płciowa, u samca - ostro zakończona. Tarło odbywa się w temperaturze około 26-28°C. Samica składa ikrę a młode po wykluciu są przenoszone do wykopanych w dnie dołków. Od momentu złożenia ikry do usamodzielnienia się narybku mija około 7 dni. Przed kolejnym tarłem narybek powinien zostać oddzielony od rodziców.