Sposoby żywienie ryb akwariowych

Od prawidłowego żywienia ryb akwariowych zależy ich szybki wzrost, prawidłowy rozwój, ilość energii potrzebna do wykonywania czynności życiowych, naturalne ubarwienie oraz przystępowanie do tarła. Odpowiednio zbilansowana dieta, która przyswajana jest przez przewód pokarmowy (pod względem ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, soli mineralnych oraz witamin) jest tak samo potrzebna organizmom wodnym jak człowiekowi.

1. Wpływ odpowiedniej diety na rozwój ryb akwariowych

 • Białka: odpowiadają za tworzenie nieodzownych dla życia ryb hormonów oraz enzymów, stanowią budulec ich organizmów. Najbardziej odpowiednie jest białko rybie, nieco gorsze krewetek, raków i ślimaków. Białko ssaków jest najmniej wskazane (jeżeli już będziemy je stosować, to zalecane jest bardziej białko wołowe niż wieprzowe). Białko roślinne są w stanie przyswoić tylko nieliczne gatunki ryb.
 • Tłuszcze: dostarczają organizmowi ryby energii. W większej ilości podajemy je rybom młodym, natomiast ograniczamy je do minimum dla ryb starszych. Przekarmianie ryb tłuszczami powoduje ich otyłość, zwiększa wrażliwość na choroby i hamuje ich gotowość do tarła. Tłuszcze powinny stanowić tylko kilka procent masy pokarmowej.
 • Węglowodany: również dostarczają energii rybom i podobnie jak w przypadku tłuszczów ich nadmierne stosowanie w pożywieniu dla ryb nie jest wskazane. Ich zawartość w całkowitej masie pokarmowej nie powinna przekraczać 40 procent, przy czym im ryby starsze, tym bardziej ograniczamy cukry w ich diecie.
 • Sole mineralne (w tym pierwiastki śladowe): odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie enzymów oraz komórek, prawidłową budowę szkieletu (fosfor, wapń) czy równowagę elektrolityczną całego organizmu ryby.
 • Witaminy: regulują procesy przemiany materii u ryb. Preparaty witaminowe, które stosujemy należ przechowywać w szczelnie zamkniętych, oryginalnych opakowaniach, w chłodnym miejscu. Nie należy przesadzać w stosowaniu takich preparatów, ponieważ nadmiar witamin szkodzi rybom (człowiekowi zresztą również). Powinno się je używać przede wszystkim w okresie rozrodu, w czasie zimy oraz, gdy ryby chorują.
 • Chityna oraz celuloza: są to składniki, które ryby nie przyswajają bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Celulozę zawierają pokarmy roślinne natomiast chityna tworzy osłonki rozwielitek. Związki te regulują czynności przewodu pokarmowego ryb, nie dopuszczają do niestrawności oraz zaparć.

2. Podział ryb ze względu na sposób zdobywania pokarmu

 • Mięsożerne
 • Roślinożerne
 • Wszystkożerne

3. Charakterystyka poszczególnych naturalnych pokarmów dla ryb akwariowych

 • Rozwielitki z rodzaju Daphnia – to drobne skorupiaki zamieszkujące wody stojące i płynące w okresie wiosny, lata i jesieni. Ich rozmiar (w zależności od gatunku) może sięgać około 0,5 cm. Są przezroczyste i różnie zabarwione. Rozmnażają się szybko – składają niezapłodnione jaja, z których wylęgają się samice (dojrzałość płciową osiągają po kilku dniach), samce wylęgają się dopiero jesienią. Zapłodnione wówczas jaja przeżywają do wiosny. Rozwielitki do doskonały pokarm dla ryb nawet, gdy stosowany jest jako jedyny. Można je pozyskać w stawach bez ryb, ponieważ przenoszą choroby ryb. Jeśli zbierane będą do słoika, należy pamiętać, że w dużym zagęszczeniu będzie brakowało im tlenu. Przez kilka do kilkunastu dni można je przetrzymywać w płaskich naczyniach wypełnionych wodą, w chłodnym miejscu (pamiętając o codziennym usuwaniu martwych osobników).
 • Oczliki z rodzaju Cyclops – są to małe (do 2 mm), szare/szarozielone skorupiaki. Mają mniejszą wartość pokarmową niż rozwielitki, lecz są bardziej kaloryczne (zawierają więcej tłuszczu). Należy jednak uwzględnić fakt, że oczliki kaleczą narybek. Pozyskujemy je tylko ze stawów bezrybnych – tak jak rozwielitki przenoszą choroby. Przechowuje się je w płaskich naczyniach z wodą do kilkunastu dni (usuwając martwe osobniki codziennie). Można je mrozić.
 • Kiełż zdrojowy i ośliczka pospolita – to większe skorupiaki – do 20 mm. Stanowią cenne, wysokobiałkowe pożywienie. Ośliczki występują w stawach (łowi się je przepłukując dno zbiornika), kiełże natomiast w czystych potokach górskich (można je znaleźć pod kamieniami). Przechowuje się je w płaskich naczyniach z chłodną wodą lub ułożone warstwami w naczyniu w chłodziarce.
 • Larwy komara – znaleźć je można w leśnych kałużach, rowach i innych płytkich oczkach wodnych tuż pod powierzchnią (spłoszone uciekają w głąb wody). Łowić należy je szybkim ruchem siatki. Przechowuje się je w płaskich naczyniach z wodą przykrytych gazą (larwy szybko przekształcają się w komary). Można je również mrozić.
 • Larwy ochotek z rodzaju Chironomus – są czerwonego koloru i osiągają 15 mm długości. Można je znaleźć w zbiornikach zamulonych z dużą zawartością substancji organicznych (pozyskujemy je przepłukując taki muł). Są one bogate w białko, ale zawierają również substancje toksyczne, dlatego przed podaniem rybom musimy je trzymać w czystej wodzie. Larwy przechowuje się jak rozwielitki.
 • Muszka owocowa – nadaje się do żywienia ryb, które w warunkach naturalnych łowią owady spadające na powierzchnię wody. Hodowla tych owadów jest bardzo prosta (słoik, do którego zwabimy muszki – owocowa lub warzywna papka na jego dnie – przykrywamy gazą i czekamy, aż muszki się rozmnożą).
 • Rureczniki z rodzaju Tubifex – jest to żywy pokarm, który bez problemu można nabyć w sklepach zoologicznych. Zawiera on dużo tłuszczu, przez co jest polecany dla młodych, szybko rosnących ryb. W warunkach naturalnych rureczniki żyją w zamulonych zbiornikach, dorastają do długości 5 cm. Można je przechowywać w płytkim naczyniu, w którym zmieniana jest codziennie woda lub przez które stale przepływa woda.
 • Doniczkowce z rodzaju Enchytreus – to białawe, dorastające do 3 cm, bogate w tłuszcz pierścienice. Można je znaleźć m.in. w doniczkach (odżywiają się resztkami roślin). Co do wartości odżywczych jest ona podobna, jak w przypadku rureczników.

Zebrany pokarm możemy przechowywać jako świeży lub jako mrożony. W temperaturze poniżej 20° C pokarm dla ryb można mrozić nawet do roku czasu nie tracąc jednocześnie jego wartości odżywczych. Należy jednak pamiętać, że raz rozmrożony musi być zużyty do 2 dni (nie wolno ponownie zamrażać takiego pokarmu). Przed zamrożeniem warto taki pokarm odsączyć - na bibule lub innym chłonnym materiale - z wody.

4. Karmienie narybku

Oczywiście na rynku jest mnóstwo gotowych produktów przeznaczonych do karmienia narybku. Jednak można również samemu sporządzić taki pokarm, co z pewnością nie należy do zadań łatwych. Przede wszystkim należy pamiętać, że pokarm musi być dostosowany do wielkości otworu gębowego młodych ryb. Dla większości gatunków w pierwszych dniach po rozpoczęciu żerowania podaje się pokarm pyłowy. Obejmuje on wrotki, larwy oczlików z rodzaju Cyclops, Diaptomus, najmłodsze rozwielitki oraz larwy solowca (żyje w śródlądowych wodach o dużym zasoleniu). Pokarm taki odławia się gęstą siatką z bezrybnych stawów. Najmniejszym gatunkom ryb można podawać pokarm złożony z pierwotniaków takich, jak: pantofelek, klejnotka zielona czy węgorki. W tym przypadku nie odławia się tych organizmów, lecz prowadzi jednorodną hodowlę. Odpowiednio większe rybki karmimy większym pożywieniem. Niektórym gatunkom ryb można podawać pokarm suszony (żyworódki z rodzaju Poecilia, liczne gatunki Danio), roztarte gotowane żółtko (np. karasie złote), rozkruszone płatki owsiane (kardynałek, wielkopłetw wspaniały czy gatunki z rodzaju Trichogaster), glony (jordanelka florydzka, piękniczkowate). Pokarm tego rodzaju stosujemy oczywiście z umiarem.

5. Higiena odżywiania ryb

 • ryby młode, szybko rosnące karmimy do trzech razy dziennie w takiej ilości, aby pokarm został od razu spożyty,
 • ryby starsze karmimy tylko raz dziennie w takiej ilości, aby pokarm został od razu spożyty,
 • raz w tygodniu można zrobić dzień przerwy w żywieniu (oczywiście nie w przypadku narybku),
 • wskazane jest podawanie rybom żywego planktonu (wysoka wartość odżywcza, poruszający się plankton zmusza ryby do pływania),
 • pokarm powinien być w miarę urozmaicony.

Ocena artykułu

Tak użytkownicy oceniają ten artykuł.

Bardzo dobry
 
9
Nieaktualny
 
0
Za mało informacji
 
2
Niezrozumiały
 
0
Nieprawidłowe informacje
 
1

A co ty sądzisz o tym artykule?