Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Choroby roślin akwariowych i ich przyczyny

Przyczyny złej kondycji roślin

  • zła pielęgnacja - niewłaściwy skład chemiczny wody, niedobór dwutlenku węgla, niedoświetlenie,
  • nadmierny rozwój glonów w akwarium,
  • uszkadzanie pędów przez ryby i inne zwierzęta akwariowe,
  • drobnoustroje chorobotwórcze.

Niska temperatura podłoża

Powodować może ona wolny wzrost oraz utratę liści roślin w akwarium. Wynika to głównie z braku ruchu wody lub zbyt gwałtownego ruchu wody.

Niewłaściwy skład chemiczny wody

Warunki stworzone w akwarium mogą spowodować utrudnienie pobierania roślinom soli mineralnych z wody – jest to tzw. względny niedobór związków odżywczych. Stan taki prowadzi przede wszystkim do chlorozy – choroby polegającej na pojawianiu się i zaniku chlorofilu. Rośliny stopniowo żółkną na skutek niedoboru magnezu, azotu czy żelaza lub z powodu nadmiaru związków wapnia i fosforu. Niewłaściwy skład chemiczny wody hamuje tempo wzrostu roślin, powoduje karłowacenie i pojawianie się bladych plam na ich liściach. Skuteczną pomocą wówczas może okazać się częściowa wymiana (podmiana) wody w akwarium.

Niedobory dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla jest niezmiernie potrzebny roślinom do prawidłowego funkcjonowania (jest on wiązany przez rośliny w procesie fotosyntezy). Jego niedobór prowadzi w konsekwencji do niedoboru tlenu w wodzie oraz hamowania tempa wzrostu roślin czy gnicia ich liści. Przy braku dwutlenku węgla rośliny zaczynają pozyskiwać go z rozpuszczonego w wodzie wodorowęglanu wapnia. Prowadzi to do biologicznego odwapnienia wody i osadzania się twardego, szarego nalotu na szybach, roślinach itp. Przy dalszym niedoborze dwutlenek węgla pozyskiwany jest z węglanu wapnia, co powoduje znaczne podwyższenie pH wody. Sytuacja taka najczęściej występuje, gdy zbiornik obsadzony jest zbyt dużą ilością roślin w stosunku do pływających w nim ryb, intensywnego napowietrzania oraz za dużym nasłonecznieniem.

Niedoświetlenie roślin

Całkowity brak światła powoduje obumieranie roślinności akwarystycznej, natomiast przy słabym oświetleniu są karłowate, pozbawione właściwego kształtu i ubarwienia. Blaszki liściowe są blade i wydłużone (w poszukiwaniu światła). Ważna jest nie tylko ilość światła (sięgająca do dna zbiornika), ale także jego jakość.

Niezmienność warunków hodowli

Rośliny dosyć dobrze się adoptują w środowisku wodnym. Dlatego ważne jest, że jeżeli przyzwyczailiśmy je do pewnych warunków uprawy (niekoniecznie optymalnych) i rozwijają się prawidłowo, to nie powinniśmy tego stanu zmieniać. Po gwałtownych zmianach rośliny mogą się odbarwiać, zrzucać liście, obumierać.

Ślimaki

Przy wszystkich zaletach hodowania ślimaków w akwarium (żywią się martwą organiczną materią, glonami i pozostałościami po karmieniu ryb) musimy uwzględnić fakt, że obgryzają również rośliny akwariowe. W zasadzie wszystkie rodzaje ślimaków połakomią się wcześniej (w skład pożywienia ślimaków wchodzą również rośliny) czy później (z braku innego pożywienia) takim pokarmem. Najbardziej żarłoczna jest błotniarka stawowa. Jeżeli nie chcemy w ogóle w naszym akwarium tych skorupiaków, to po zakupie roślin, należy je dokładnie obejrzeć, czy nie ma na nich młodych osobników lub złożonych jaj. Jednak, jeśli przeoczyliśmy coś, a ślimaki rozmnożyły się niewiarygodnie, można zakupić gotową pułapkę na ślimaki lub stworzyć własną (zawieszamy w wodzie na noc pojemnik z przynętą – ziemniak, płatki owsiane). Można też wpuścić do akwarium przegłodzone bojowniki lub wielkopłetwy.

Ryby

Niekorzystnie na rozwój roślinności wpływa także obecność w akwarium ryb roślinożernych lub rozgrzebujących podłoże. Ochroną przed rybami roślinożernymi mogą być szklane przegrody chroniące florę wodną. Przed rozgrzebywaniem podłoża i naruszaniem systemu korzeniowego roślin ochronią nas kamienie, którymi obłożymy roślinki lub zastosowanie siatki plastikowej o drobnych oczkach.

Glony

Zbytni rozrost glonów w akwarium powoduje, że rośliny otrzymują za mało światła, zużywają przeznaczony dla nich dwutlenek węgla, związki odżywcze. Porastając ich pędy powodują ich gnicie i zamieranie. W każdym rodzaju zbiornika powstają glony: w silnie oświetlonym (glony zielone), w słabiej oświetlonym (sinice) i niedoświetlonym (okrzemki lub krasnorosty). Skuteczne i trwałe uwolnienie się od plagi glonów jest trudne. Mogą nam w tym pomóc: ślimaki, ryby (tzw. glonojady), odpowiednie czyszczenie akwarium lub środki chemiczne.