Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Giętkoząb Ozdobny (łac. Synodontis Decora)

Giętkoząb Ozdobny - Giętkoząb świetny
Podstawowe parametry

Giętkoząb Ozdobny (zwana też Giętkoząb świetny) Synodontis decora
GatunekGiętkoząb Ozdobny (zwana też Giętkoząb świetny)
Nazwa łacińska Synodontis Decora
Rodzina pierzastowąsowate
Występowanie Afryka
Długość 25 cm
Temperatura 23 - 28 [°C]
pH6,5 - 7,5
Twardość wodymiękka - twarda
Zbiornik 100-200 [L]
Pokarm żywy, mrożony

Giętkoząb Ozdobny (zwana też Giętkoząb świetny)
(pierzastowąsowate )

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który znany jest także pod nazwą giętkoząb świetny. W warunkach naturalnych zamieszkuje licznymi grupami dorzecza Konga, zlokalizowanych w Zairze czy Kamerunie.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się biało szaro beżowym ubarwieniem z dużymi, ciemnymi plamami. Na głowie natomiast znajdują się bardzo drobne, ciemne kropeczki. Płetwy ogonowa, grzbietowa, brzuszne i odbytowa posiadają ukośne, ciemne pręgi. Pierwszy promień płetwy grzbietowej jest czarny oraz wydłużony i może sięgać płetwy ogonowej. Ogon rozwidlony, 3 pary wąsów, szeroka płetwa tłuszczowa. Samiec jest mniejszy, ciemniejszy oraz jego brodawka płciowa przypomina kolec.

Usposobienie

Jest to bardzo nieśmiała rybka, która większość czasu spędza ukrywając się (pomimo swojego rozmiaru). Prowadzi nocny tryb życia – wtedy to podajemy jej pożywienie. Może zjadać mniejsze gatunki, gdy jest niewłaściwie karmiona. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie bocji wspaniałej czy pielęgnic afrykańskich. Pływa w dolnych partiach wodnych.

Akwarium

Wymaga obszernego akwarium, z licznymi kryjówkami, roślinami (w tym pływającymi), z piaszczystym podłożem.

Rozmnażanie

Jajorodna, jednak hodowla nie została osiągnięta w warunkach akwariowych. Jednym z powodów jest, że na uzyskanie przez nie dojrzałości płciowej trzeba czekać przez kilka lat (jak dla wszystkich gatunków z tej rodziny). Importowana.