Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Grubowarg Dwubarwny (łac. Epalzeorhynchos Bicolor)

Grubowarg Dwubarwny
Podstawowe parametry

Grubowarg Dwubarwny Epalzeorhynchos bicolor
GatunekGrubowarg Dwubarwny
Nazwa łacińska Epalzeorhynchos Bicolor
Rodzina karpiowate
Występowanie Azja
Długość 15 cm
Temperatura 22 - 27 [°C]
pH6,5 - 7,5
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 200 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy, roslinny

Grubowarg Dwubarwny
(karpiowate )

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych praktycznie już nie występuje (znajduje się na liście gatunków zagrożonych). Dawniej był mieszkańcem rzek, strumieni, kanałów o wartkim nurcie w Tajlandii.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się grafitowo czarnym ubarwieniem z pomarańczowo czerwoną płetwą ogonową (intensywność barwy zależy od nastroju, zdrowia, warunków bytowych oraz wieku ryby). Posiada rozwidlony ogon i wysoką płetwę grzbietową. Samca łatwo jest rozpoznać, gdy jest dominujący – jego ogon jest intensywnego koloru. Samice wyróżniają jaśniejsze podbrzusza i zaokrąglone końce płetwy ogonowej.

Usposobienie

Ryba pływa w dolnych partiach wodnych – jest przydenna (pobiera pokarm z dna). Temperament ma zróżnicowany. Zdarzają się okazy spokojne, które przebywają głównie na swoim terytorium chowając się w zakamarkach. Są również okazy bardzo agresywne, które nieustannie gonią i nękają innych mieszkańców. Dużo zależy od tego, z kim będą dzielić akwarium. Za współtowarzyszy dobieramy im ryby zajmujące środkowe i górne partie wody, unikamy gatunków z czerwonymi płetwami, odmian weloniastych i wolno pływających. Jeżeli decydujemy się na ten sam gatunek, to tylko wtedy, gdy mamy wystarczająco duży zbiornik dla grupy kilku sztuk. Są to bardzo dobrzy skoczkowie, więc wymagane jest przykrycie akwarium.

Akwarium

Lubią zbiorniki z licznymi kryjówkami wśród korzeni, skał, grot oraz roślin, ze stonowanym oświetleniem, miękkim podłożem oraz silnym prądem wody. Wymagana dobra i skuteczna filtracja oraz systematyczne podmiany części wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, kłopotliwy do rozmnożenia w warunkach akwarystycznych, ze względu na konieczność zastosowania specjalnych hormonów do stymulacji tarła. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 ziaren. Wylęg następuje po dwóch dniach.