Akwarium - poradnik akwarysty

Gurami Dwuplamy (łac. Trichogaster Trichopterus)

Gurami Dwuplamy
Podstawowe parametry

Gurami Dwuplamy Trichogaster trichopterus

Wikipedia/Gourami Watcher/CC BY-SA 3.0

GatunekGurami Dwuplamy
Nazwa łacińska Trichogaster Trichopterus
Rodzina guramiowate
Występowanie Półwysep Malajski, Sumatra, Tajlandia
Długość 12 cm
Temperatura 24 - 28 [°C]
pH6,0 - 7,5
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 100 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy

Gurami Dwuplamy
(guramiowate )

Występowanie

Gurami dwuplamy tak jak inne z rodziny labiryntowatych, w warunkach naturalnych zamieszkuje niewielkie, nagrzane stawy, rowy czy pola ryżowe.

Wygląd zewnętrzny

Gurami dwuplamy jest gatunkiem z okoniokształtnych. Wyposażony jest w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt (umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym, przez co pozwala żyć tym rybom w wodzie ubogiej w tlen). Ciało Gurami Dwuplamego jest mocno bocznie spłaszczone, charakteryzują się wydłużonymi (w postaci nitkowatych wyrostków czuciowych) płetwami brzusznymi. Przybierają zmienne kolory (w zależności od warunków hodowlanych) – od zielono szarego, po niebiesko szare z licznymi połyskującymi plamkami tworzącymi prążki. Nazwę Gurami Dwuplamy zawdzięczają dwóm ciemnym plamom (nie zawsze widocznym) znajdującym się po bokach ciała (pierwsza w środkowej części, druga u nasady płetwy ogonowej). W obrębie tego gatunku istnieją różne odmiany barwne – gurami niebieski czy gurami złoty. Zróżnicowanie płci jest możliwe dopiero w późniejszym wieku ryb. Samcom wydłużają się i wyraźnie przybierają zaostrzony kształt (w stosunku do samicy) płetwy grzbietowe i odbytowe.

Usposobienie

Gurami dwuplamy to ryby o spokojnym usposobieniu, z wyjątkiem tarła – wówczas samce mogą być agresywne w stosunku do siebie. Dobrze jest więc trzymać w akwarium jednego samca i kilka samic.

>Akwarium

Gurami dwuplame lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niewielkim poziomem wody, mocno obsadzone roślinnością (również rośliny pływające), z wolnymi przestrzeniami do pływania. Ładnie prezentują się na tle ciemnego podłoża czy pomiędzy ciemnymi elementami dekoracyjnymi.

Rozmnażanie

Ryby Gurami są rybami jajorodnymi. W okresie tarła barwy samca i samicy są znacznie wyraźniejsze. Należy je rozmnażać w osobnym akwarium. Tarło odbywa się wśród roślinności pływającej, do której samiec przyczepia zbudowane przez siebie gniazdo. Po złożeniu jaj samicę odławiamy. Ikrą i młodymi opiekuje się samiec. Młode Gurami wylęgają się po około dobie a po kolejnych kilku dniach swobodnie pływają i żerują – wówczas odławiamy również samca. Narybek rośnie szybko, ale nierównomiernie.

Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - więcej informacji.