Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Gurami Dwuplamy (łac. Trichogaster Trichopterus)

Gurami Dwuplamy
Podstawowe parametry

Gurami Dwuplamy Trichogaster trichopterus
GatunekGurami Dwuplamy
Nazwa łacińska Trichogaster Trichopterus
Rodzina guramiowate
Występowanie Półwysep Malajski, Sumatra, Tajlandia
Długość 12 cm
Temperatura 24 - 28 [°C]
pH6,0 - 7,5
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 100 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy

Gurami Dwuplamy
(guramiowate )

Występowanie

Gurami dwuplamy tak jak inne z rodziny labiryntowatych, w warunkach naturalnych zamieszkuje niewielkie, nagrzane stawy, rowy czy pola ryżowe.

Wygląd zewnętrzny

Gurami dwuplamy jest gatunkiem z okoniokształtnych. Wyposażony jest w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt (umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym, przez co pozwala żyć tym rybom w wodzie ubogiej w tlen). Ciało Gurami Dwuplamego jest mocno bocznie spłaszczone, charakteryzują się wydłużonymi (w postaci nitkowatych wyrostków czuciowych) płetwami brzusznymi. Przybierają zmienne kolory (w zależności od warunków hodowlanych) – od zielono szarego, po niebiesko szare z licznymi połyskującymi plamkami tworzącymi prążki. Nazwę Gurami Dwuplamy zawdzięczają dwóm ciemnym plamom (nie zawsze widocznym) znajdującym się po bokach ciała (pierwsza w środkowej części, druga u nasady płetwy ogonowej). W obrębie tego gatunku istnieją różne odmiany barwne – gurami niebieski czy gurami złoty. Zróżnicowanie płci jest możliwe dopiero w późniejszym wieku ryb. Samcom wydłużają się i wyraźnie przybierają zaostrzony kształt (w stosunku do samicy) płetwy grzbietowe i odbytowe.

gurami dwuplamy odmiana złota
Gurami dwuplamy odmiana złota

Usposobienie

Gurami dwuplamy to ryby o spokojnym usposobieniu, z wyjątkiem tarła – wówczas samce mogą być agresywne w stosunku do siebie. Dobrze jest więc trzymać w akwarium jednego samca i kilka samic.

>Akwarium

Gurami dwuplame lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niewielkim poziomem wody, mocno obsadzone roślinnością (również rośliny pływające), z wolnymi przestrzeniami do pływania. Ładnie prezentują się na tle ciemnego podłoża czy pomiędzy ciemnymi elementami dekoracyjnymi.

Rozmnażanie

Ryby Gurami są rybami jajorodnymi. W okresie tarła barwy samca i samicy są znacznie wyraźniejsze. Należy je rozmnażać w osobnym akwarium. Tarło odbywa się wśród roślinności pływającej, do której samiec przyczepia zbudowane przez siebie gniazdo. Po złożeniu jaj samicę odławiamy. Ikrą i młodymi opiekuje się samiec. Młode Gurami wylęgają się po około dobie a po kolejnych kilku dniach swobodnie pływają i żerują – wówczas odławiamy również samca. Narybek rośnie szybko, ale nierównomiernie.