Akwarium - poradnik akwarysty

Jordanelka Florydzka (łac. Jordanella Floridae)

Jordanelka Florydzka
Podstawowe parametry

Jordanelka Florydzka Jordanella floridae
GatunekJordanelka Florydzka
Nazwa łacińska Jordanella Floridae
Rodzina karpieńcowate
Występowanie Floryda, Jukatan
Długość 7 cm
Temperatura 20 - 22 [°C]
pH7,0 - 8,0
Twardość wodymiękka
Zbiornik 60 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy

Jordanelka Florydzka
(karpieńcowate )

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje słodkowodne wody stojące (bajora i kałuże) Ameryki Północnej i Środkowej.

Wygląd zewnętrzny

Ma krępe ciało. Samiec jest większy, ubarwiony na brunatno, boki niebiesko czerwone mieniące się na srebrzysto. Kolorowe płetwy i charakterystyczna ciemna plama na brzuchu. Samica jest skromniej ubarwiona, a ciemna plama na brzuchu jest bardziej widoczna.

Usposobienie

Rybki te doskonale prezentują się na tle ciemniejszego żwirowatego podłoża. Lubią miejsca gęsto obsadzone roślinnością z wolnymi przestrzeniami do pływania. Gatunek ten przeważnie przebywa przy dnie, obgryza rośliny oraz zjada glony. Na jego rozwój korzystnie wpływa światło słoneczne. Ryba w zasadzie jest łagodna wobec innych, niepłochliwych gatunków. Wyjątek stanowić może okres tarła.

Akwarium

Ryba ta najlepiej nadaje się do akwarium gatunkowego. Im więcej będziemy w nim trzymać samców, tym większy powinien być zbiornik – samce walczą między sobą o wyznaczone rewiry.

Rozmnażanie

Do rozmnażania możemy przystąpić zarówno w zbiorniku gatunkowym, jak i tarliskowym. Wówczas poziom wody nie powinien przekraczać 25 cm, temperatura, 25°C. Samica, po trwających kilka dni zalotach, składa codziennie kilkadziesiąt jaj do zagłębień w podłożu, między roślinami. Samiec opiekuje się ikrą, dlatego samicę powinniśmy odłowić. Wylęg następuje po 7-10 dniach i natychmiast należy przystąpić do karmienia młodych.

Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - więcej informacji.