Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Kirysek Pstry (łac. Corydoras Paleatus)

Kirysek Pstry
Podstawowe parametry

Kirysek Pstry Corydoras paleatus

Wikipedia/Ude/GNU

GatunekKirysek Pstry
Nazwa łacińska Corydoras Paleatus
Rodzina kiryskowate
Występowanie Ameryka Południowa
Długość 7 cm
Temperatura 20 - 26 [°C]
pH6,5 - 7,5
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 60 [L]
Pokarm żywy, mrożony

Kirysek Pstry
(kiryskowate )

Występowanie

Ryba ławicowa żyjąca w warunkach naturalnych w płytkich wodach stojących i bieżących o piaszczystym i mulistym dnie.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek ten ubarwiony jest na oliwkowo-brązowa z jaśniejszym , żółtawym podbrzuszem oraz połyskującymi metalicznie plamami. Charakteryzują się dodatkowo, jak wszystkie gatunki z tej rodziny, dwoma szeregami zachodzących na siebie płytek kostnych po bokach ciała. Samca możemy odróżnić od samicy po ostro zakończonej płetwie grzbietowej oraz mniejszym rozmiarze.

Usposobienie

W naturze rozgrzebują dna w poszukiwaniu pożywienia. Oddychają zarówno tlenem atmosferycznym za pomocą jelita (trzeba pamiętać, że mogą wyskoczyć ze zbiornika), jak i tlenem rozpuszczonym w wodzie. Jest to najbardziej wytrzymały gatunek kirysków, usposobiony łagodnie.

Akwarium

Dno akwarium, w którym będziemy hodować te rybki, powinno być wolne od małych i ostrych kamieni czy żwiru, wierzchnią warstwę podłoża powinien stanowić czysty piasek lub torf. Jest to ryba rozgrzebująca dno (przystosowane są do zbierania pokarmu z dna) – delikatne rośliny w szybkim czasie stracą swoje liście, a w konsekwencji umrą.

Rozmnażanie

Kiryski są rybami jajorodnymi, w czasie tarła samica przykleja jaja do wcześniej upatrzonego i oczyszczonego miejsca (liście roślin, szyba akwarium, lub elementy ozdobne naszego dna). Rodzice nie opiekują się ikrą i po tarle powinno się ich odłowić. Po około 7 dniach następuje wylęg młodego i samodzielnego narybku.