Domowe Akwarium Pl

Krewetka Ghost (Palaemonetes Paludosus)

Zobacz też:
krewetka ghost Palaemonetes paludosus
GatunekKrewetka Ghost
Nazwa łacińskaPalaemonetes Paludosus
RodzinaPalaemonidae
WystępowanieStany Zjednoczone
Długość4 - 6 cm
Temperatura21 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik30 L
Pokarmglony, warzywa, resztki roślinne, resztki pokarmów dla ryb - padlinożercy

Krewetka Ghost (Palaemonetes Paludosus)

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się przejrzystym ciałem z pomarańczowo żółtawą plamą na środku ogona. Jej przezroczystość oraz delikatny pigment (plamki rozmieszczone na całym pancerzu), który zmienia się w zależności od otoczenia, pozwala w łatwy sposób kamuflować się - zlewać z otoczeniem (funkcja ochronna tego gatunku). Dodatkowo można wyróżnić segmentową budowę ciała, duże, wyłupiaste i szeroko rozstawione oczy oraz 10 par odnóży. Samicę rozpoznamy po większych rozmiarach czy charakterystycznym zielonym siodle tuż za głową. Jak wszystkie krewetki, również i ten gatunek zrzuca pancerz.

Usposobienie

Jest to bardzo aktywna krewetka, która cały czas jest zajęta. Albo kopie norki w podłożu, albo je oczyszcza, albo zjada pożywienie, albo oczyszcza swoje ciało. I tak na okrągło. Jeżeli przebywa w zbiorniku ogólnym, z potencjalnym zagrożeniem w postaci drapieżników, wówczas prowadzi głównie nocny tryb życia. W dzień ukrywa się przy dnie w norach albo wśród roślinności. Zauważono, że w cieplejszych wodach jest bardziej aktywna, a nawet przejawia skłonności do agresji. Faktem jest, że niezależnie od temperatury wody, może zjadać mniejsze od siebie krewetki, ich larwy czy nawet narybek. Jeżeli ciało tego gatunku stanie się mleczne, znaczy to, że kondycja takiej krewetki jest kiepska i najpewniej w krótkim czasie zdechnie - wskazane byłoby wówczas sprawdzić parametry wody.

Akwarium

Wymagają zbiorników z czystą wodą, wolną od związków azotu czy metali ciężkich. Niezbędny delikatny ruch wody, dobre napowietrzanie, systematyczne podmiany części wody. Konieczne miękkie podłoże (piasek lub bardzo drobny żwirek), bujna roślinność naturalna (trawy, hiacynty wodne), kryjówki wśród korzeni, kamieni, skał, skorup doniczek itp. tworzących groty i jaskinie. Jeżeli zdecydujemy się dodać je do akwarium ogólnego, wówczas unikamy za współtowarzyszy drapieżników (ryb żywiących się w warunkach naturalnych skorupiakami), większych ryb czy mniejszych krewetek.

Rozmnażanie

Gatunek ten rozmnaża się płciowo. Dojrzałe płciowo samice gotowe są do zapłodnienia tuż po zrzuceniu pancerza (póki jeszcze nowy pancerz jest miękki). Samiec rozpoznaje gotową do kopulacji samicę po bezpośrednim kontakcie fizycznym z nią - otarciu się o jej ciało. Wówczas następuje ich połączenie i wpuszczenie nasienia . Komórki jajowe zapładniane są zewnętrznie, to znaczy, że w ciągu kilku godzin od zdeponowania nasienia składane są jaja i plemniki łączą się z nimi. Zapłodnione jaja są noszone pod ogonem przez samicę do momentu wylęgu. Wówczas są cały czas wachlowane i przekładane między sobą (aby się nie zepsuły i były dobrze natlenione). Tuż przed wylęgiem na jajach pojawiają się czarne kropki - oczy. Z jaj wylęgają się larwy (przeobrażenie zupełne), które od razu przystępują do żerowania. Dopiero po kolejnych przeobrażeniach (wyróżniamy w tym przypadku trzy etapy larwalne) osiągają pełną dojrzałość i wyglądają jak rodzice. Rozmnażanie tego gatunku nie wymaga przenoszenia larw do wody słonawej - cały proces z powodzeniem przebiega w wodzie słodkiej. Największym problemem jest tutaj wykarmienie larw, które nie otrzymawszy specjalnego pożywienia głodują i umierają (można je karmić bardzo rozdrobnionym pokarmem solowca lub glonów).