Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Mułojad (łac. Acanthopsis Choirorhynchus)

Mułojad - Cierniooczek Długonosy
Podstawowe parametry

Mułojad (zwana też Cierniooczek Długonosy) Acanthopsis choirorhynchus

Wikipedia/Marshman/GNU

GatunekMułojad (zwana też Cierniooczek Długonosy)
Nazwa łacińska Acanthopsis Choirorhynchus
Rodzina piskorzowate
Występowanie południowo wschodnia Azja
Długość 10 - 15 cm
Temperatura 24 - 28 [°C]
pH6,5 - 7,0
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 100 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy

Mułojad (zwana też Cierniooczek Długonosy)
(piskorzowate )

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki i dorzecza Borneo, Birmy, Sumatry, Malezji, Tajlandii czy Wietnamu.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się mocno wydłużonym pokrojem ciała o cylindrycznym kształcie. Ubarwienie oscyluje między srebrzysto szarym a oliwkowym o jasnym podbrzuszu. Na skórze, wzdłuż linii bocznej oraz na grzbiecie widoczne są rzędy okrągłych, ciemniejszych plamek. Posiada długi pysk, który opada w dół, pod oczami umiejscowione są odchylające się kolce, które służą do obrony. Samicę odróżnimy, kiedy osiągnie ona dojrzałość płciową. Jest większa od samca oraz bardziej pękata.

Usposobienie

Ryba prowadzi przede wszystkim nocny tryb życia. Przekopuje podłoże w poszukiwaniu pożywienia oraz w celu ukrycia się. Jest płochliwa. Spokojna. Z wiekiem może być bardziej agresywna oraz terytorialna wobec własnego gatunku. Jest stadna i powinna być trzymana w grupie minimum 5 sztuk. Pływa w dolnych partiach wodnych i pobiera pokarm z dna.

Akwarium

Lubi przestronne akwaria (dłuższe niż wyższe), z licznymi kryjówkami wśród kamieni, grot, korzeni, roślin (należy je odpowiednio umieścić/przymocować, żeby nie zostały uszkodzone). Wymagają miękkiego i drobnoziarnistego (średnica ziarna 1-2 mm) podłoża o minimalnej grubości 8-10 cm. Lubią się w nim zakopywać oraz często pobierają wraz z nim pożywienie (przefiltrowany pokarm trafia do żołądka, a podłoże jest wydalane przez skrzela).

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, importowana – brak danych na temat rozmnożenia jej w warunkach akwariowych.