Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Pielęgnica Plamooka (łac. Heros Severus)

Pielęgnica Plamooka - Pielęgnica Zielona
Podstawowe parametry

Pielęgnica Plamooka (zwana też Pielęgnica Zielona) Heros severus

Wikipedia/Figuero32/GNU

GatunekPielęgnica Plamooka (zwana też Pielęgnica Zielona)
Nazwa łacińska Heros Severus
Rodzina pielęgnicowate
Występowanie Ameryka Południowa
Długość 20 cm
Temperatura 23 - 29 [°C]
pH5,0 - 6,5
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 250 [L]
Pokarm żywy, mrożony, suchy, roślinny

Pielęgnica Plamooka (zwana też Pielęgnica Zielona)
(pielęgnicowate )

Występowanie

Pielęgnica plamooka w warunkach naturalnych zamieszkuje wody stojące lub wolno płynące, dorzecza głównych ujęć Orinoko i Amazonki na terenie Kolumbii, Wenezueli oraz Brazylii.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się wysokim pokrojem ciała, bocznie spłaszczonym o beżowo zielonym ubarwieniu. Podbrzusze oraz dolne płetwy są koloru pomarańczowo czerwonego, jak i oko. Wzdłuż obu boków przechodzą poprzeczne, ciemne pasy (8 sztuk), które wraz z wiekiem stają się mało widoczne. Ostatnia pręga przechodzi także przez część płetwy grzbietowej. Na rynku dostępnych jest kilka barwnych odmian hodowlanych tego gatunku - np. zielona, złota, brązowa. Samce, w przeciwieństwie do samic, posiadają wydłużone ostatnie promienie płetwy grzbietowej i odbytowej oraz czerwone plamki na głowie.

Usposobienie

Ryba ta jest spokojna i nieco nieśmiała. Jedynie w okresie tarła może się stać bardziej agresywna i terytorialna w stosunku do współmieszkańców oraz może bardziej niż zwykle "demolować" okolicę (przekopywać dno, niszczyć rośliny). Zdarza jej się skubać miękkie liście roślin oraz podkopywać ich korzenie. Unikamy trzymania wraz z nimi małych ryb, gdyż zostaną skonsumowane. Dobrymi kompanami dla tych pielęgnic są akary, skalary, paletki czy zbrojniki (ryby duże, ale spokojne).

Akwarium

Najlepiej czują się w obszernych zbiornikach, dobrze obsadzonych roślinnością, z licznymi korzeniami, gałęziami, skałami lub innymi kryjówkami (ważne, żeby miały płaskie powierzchnie). Niezbędne są wolne przestrzenie do pływania oraz skuteczna filtracja, a nawet systematyczne podmiany części wody. Można je również przetrzymywać w akwariach biotopowych - np. czarnych wód.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Pary do tarła dobierają się same z grupy, przy czym może to trwać trochę czasu, gdyż ryby są nieco wybredne. Do rozmnażania pielęgnicy zielonej przystępujemy w oddzielnym zbiorniku (powinien zawierać kryjówki o płaskich powierzchniach - pionowych lub poziomych, bardzo miękką wodę o pH=5,0 i temperaturze 26-28°C). Dobraną parę przenosimy i obficie karmimy. Tarło poprzedzają zaloty - ocieranie się bokami, przepychanie, łączenie ustami itp. Ikra składana jest na płaskiej powierzchni (zazwyczaj pionowej) gruntownie wyczyszczonej przez samca. Oboje rodzice pilnują jaj. Wylęg następuje po 2 dniach i od tej pory młode chronione są w ustach rodziców (wymieniają się wzajemnie). Po 6 dniach opuszczają to schronienie i zaczynają żerować. W razie zagrożenia rodzice jeszcze chronią potomstwo w ustach nawet przez kolejne 2 tygodnie.