Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz sie na pliki cookies - Więcej informacji.
Akwarium - poradnik akwarysty

Platydora Kolczasta (łac. Platydoras Armatulus)

Platydora Kolczasta - Sum Liniowy
Podstawowe parametry

Platydora Kolczasta (zwana też Sum Liniowy) Platydoras armatulus
GatunekPlatydora Kolczasta (zwana też Sum Liniowy)
Nazwa łacińska Platydoras Armatulus
Rodzina kirysowate
Występowanie Ameryka Południowa
Długość 15 - 20 cm
Temperatura 24 - 28 [°C]
pH6,0 - 7,0
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Zbiornik 100 [L]
Pokarm żywy, mrożony

Platydora Kolczasta (zwana też Sum Liniowy)
(kirysowate )

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który często nazywany jest również kirysem liniowym lub sumem liniowym. W warunkach naturalnych zamieszkuje ciemne wody Amazonki oraz jej dorzeczy.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się pasiastym ubarwieniem – jasno beżowe paski na zmianę z ciemnymi, szerszymi. Podbrzusze jasne, 3 pary wąsów. Łuski są przekształcone w pancerz – wzdłuż linii bocznej (na jasnym pasku) i od góry na ogonie można zauważyć wystające kolce (ukłucie się nimi jest bardzo bolesne). Płetwa grzbietowa oraz płetwy piersiowe są ząbkowane (przy przenoszeniu ryby w siatce możemy mieć problem z wyplątaniem jej). Należy również pamiętać aby kupione rybki przenosić w wiaderku a nie w worku. Worek może zostać uszkodzony przez widoczne na zdjęciu kolce.

platydora kolczasta sum liniowy ryba

Usposobienie

Spokojna i łagodna, wytrzymała i odporna. Skutecznie broni się przed agresywnymi rybami, jednak nie zaczepiana nigdy nie wszczyna awantur. Może zjadać mniejsze rybki, gdy któraś znajdzie się akurat w zasięgu jej pyska. Aktywna wieczorem i nocą (wtedy powinna być karmiona), ale można ją przyzwyczaić do światła dziennego. Jest zachłanna na jedzenie – łatwo można ją przekarmić. Wydaje dźwięki, gdy znajdzie się poza wodą – skrzeczy. Pływa w dolnych strefach wodnych.

Akwarium

Nadaje się do zbiorników z miękkim podłożem (piasek, drobny żwirek) – lubi w nim kopać sobie norki pod kamieniem lub korzeniem. Wymagane rośliny, kryjówki. Może również przebywać w akwarium z biotopem „czarnych wód”.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, która jest jednak importowana. Ryby pochodzą z odłowów.

Dodatkowe zdjęcia rybki

platydora kolczasta sum liniowy ryba
platydora kolczasta sum liniowy ryba