Domowe Akwarium Pl

Limnofila Wodna (Limnophila Aquatica)

Zobacz też:
limnofila wodna Limnophila aquatica
Wikipedia/Jerzy Opioła /GNU
GatunekLimnofila Wodna
Nazwa łacińskaLimnophila Aquatica
Rodzinababkowate
Długość25 - 50 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne, wzbogacone w żelazo

Limnofila Wodna (Limnophila Aquatica)

Limnofila wodna jest tropikalną rośliną wodno-lądową pochodzącą z Azji (Indie, Bangladesz, Sri Lanka). Na tamtejszych terenach jest to pospolity chwast porastający tereny podmokłe, brzegi strumieni, bagniste tereny, torfowiska.

Charakteryzuje się pionową łodygą, z której wyrastają ściśle umieszczone wokół łodygi, po 18-20 sztuk w okółku pierzastodzielne, drobne, prawie nitkowate, jasno zielone liście. Roślina tworzy liczne rozłogi, z których wyrastają w węzłach słabo rozwinięte, wiązkowe korzenie.

Najlepiej prezentuje się posadzona w kępach po kilka sztuk na środkowym oraz tylnym planie lub po bokach akwarium.

Wymaga dość intensywnego oświetlenia, które powoduje, że gatunek ten rozrasta się także w poziomie (powoduje wzrost bocznych pędów) - roślina jest gęstsza, bardziej pierzasta. Zbyt mała ilość światła powoduje opadanie oraz żółknięcie dolnych liści. Przy wyłączonym świetle (w nocy) liście okręcają się wokół łodygi. Limnofila wymaga dodatkowego nawożenia w postaci dwutlenku węgla oraz żelaza, umiarkowanego przepływu wody, unikania ryb bardzo aktywnych (intensywnie pływających) oraz pH=5,0-7,5. Podatna jest także na ataki glonów i mchów - zwłaszcza nitkowatych.

Jest to roślina nasienna (po wyrośnięciu ponad powierzchnię wody pokrywa się niebieskimi kwiatami), którą w warunkach akwariowych rozmnażamy wegetatywnie - przez rozłogi (ich podział) lub przez sadzonki pędowe (odciętą część łodygi wsadzamy do podłoża - sadzonki te jednak przyjmują się trudno).