Domowe Akwarium Pl

Mikrantemum Okrągłolistne (Micranthemum Umbrosum)

Zobacz też:
mikrantemum okrągłolistne Micranthemum umbrosum
Wikipedia/Piotr719 /CC BY-SA 3.0
GatunekMikrantemum Okrągłolistne
Nazwa łacińskaMicranthemum Umbrosum
Rodzinalinderniowate
Długość10 - 25 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne, wzbogacone w żelazo

Mikrantemum Okrągłolistne (Micranthemum Umbrosum)

Mikrantemum okrągłolistne to roślina wodno-lądowa, która w warunkach naturalnych porasta małe stawy, rowy, strumienie oraz obszary bagniste na terenie USA (Floryda, Georgia, Alabama, Missisipi, Luizjana, Teksas).

Charakteryzuje się małymi, zielonymi, prawie owalnymi, miękkimi i gładkimi liśćmi, które rosną naprzeciwlegle (parami). Wyrastają bezpośrednio z węzła i widoczne są na nich nerwy. Każde piętro przesunięte jest wzajemnie o 90˚. Posiada także długie łodygi, czworoboczne w przekroju, o szerokości 1-2 mm. Korzenie są dobrze rozwinięte, rozgałęzione.

Najlepiej prezentuje się w większych zbiornikach - w zbyt małych wymaga systematycznego przycinania (szybko rośnie i jest dość agresywna wobec innych roślin). Dobrze prezentuje się na środkowym planie odpowiednio przycinana w okrągłe kępy. Istnieje także możliwość zrobienia z niej pięknego, płożącego się dywanu (roślina tworzy pędy boczne) lub zaaranżowaniu jej na korzeniu lub dryfującym drzewie (roślinę umieszczamy w dostępnych szczelinach). Mikrantemum okrągłolistne jest częstym gościem w akwariach typu holenderskiego.

Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje jedynie silnego oświetlenia - około 0,6 W na każdy litr wody. Niedostateczne oświetlenie skutkuje opadaniem dolnych liści, łodyga robi się krucha, wygina się i wydłuża w kierunku światła. Dwutlenek węgla do prawidłowego jej wzrostu nie jest wymagany, ale zalecany (zwłaszcza przy rozmnażaniu). Zalecany odczyn wody 5,5-8,0.

Jest to gatunek nasienny (kwiaty grzbieciste mogą się pojawić przy wyrośnięciu ponad zwierciadło wody), który w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie - za pomocą sadzonek z uciętych pędów. Ucinamy przyszłą sadzonkę w dowolnym miejscu łodygi (ponad węzłem z liśćmi) i wsadzamy do podłoża (nawet po kilka sztuk). Kolejne sadzonki powinny być oddalone od siebie o kilka centymetrów.