Różdżyca Rutewkowata (łac. Ceratopteris Thalictroides)

Różdżyca Rutewkowata

różdżyca rutewkowata Ceratopteris thalictroides

Wikipedia/Skvarlih /CC BY 3.0

GatunekRóżdżyca Rutewkowata
Nazwa łacińskaCeratopteris Thalictroides
RodzinaParkeriaceae
Długość15 - 30 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeroślina pływająca, podłoże z torfem

Różdżyca Rutewkowata (Ceratopteris Thalictroides)

Różdżyca Rutewkowata w warunkach naturalnych porasta tereny bagienne o zmiennym poziomie wody stref tropikalnych i subtropikalnych. Często także można ją zlokalizować nad brzegami wszelakich zbiorników (w wyżej wymienionych strefach klimatycznych) jako rośliny wodno-lądowe, pływające.

Jest to roślina pływająca, ale bez problemu można ją umieścić w podłożu (należy wówczas mocno przytwierdzić korzenie, które powinny delikatnie wystawać) i hodować całkowicie zanurzoną.

Występuje przeważnie w dwóch odmianach: o liściach pierzastodzielnych, mocno wciętych oraz o bardzo drobnych, wąskich liściach. W zależności od warunków panujących w naszym akwarium (przede wszystkim od rodzaju oświetlenia), gatunek ten może charakteryzować się zróżnicowanym ubarwieniem (różne odcienie zielonego).

Jeżeli wybieramy opcję posadzenia tej roślinki w podłożu, robimy to pojedynczo. Musimy wówczas ją systematycznie przycinać. Doskonale się rozwija w czystej, systematycznie podmienianej wodzie. Należy także pamiętać o regularnym nawożeniu podłoża - w jałowym szybko traci liście i zamiera. Różdżyca Rutewkowata dobrze rośnie zarówno w silnym świetle, jak i półcieniu. Należy pamiętać, że jest to roślina krucha i łamliwa.

Jako roślina pływająca jest szczególnie polecana do hodowli ryb labiryntowatych (chętnie budują wśród jej delikatnych listków swoje pieniste gniazda), a także jako idealne środowisko dla narybku.

Rozmnażanie wegetatywne - z roślin potomnych (rozmnóżki wyrastające na liściach rośliny macierzystej).

Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz się na pliki cookies - Więcej informacji.