Domowe Akwarium Pl

Zwartka Biała (Cryptocoryne Albida)

Zobacz też:
zwartka biała Cryptocoryne albida
Wikimedia/Dennis L. /CCA 2.0
GatunekZwartka Biała
Nazywany teżKryptokoryna Żebrowa
Nazwa łacińskaCryptocoryne Albida
Rodzinaobrazkowate
Długość10 - 15 cm
Temperatura24 - 29°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetleniesilne
Podłożeżyzne, wzbogacone w żelazo

Zwartka Biała (Cryptocoryne Albida)
Nazywany też: Kryptokoryna Żebrowa

Zwartka biała (inaczej kryptokoryna żebrowa lub zwartka żebrowa) jest rośliną wodno-lądową, która w warunkach naturalnych obficie porasta strefę przybrzeżną płytkich potoków, strumieni czy rzek wzdłuż zachodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego (Tajlandia, Birma, Laos). Zbiorniki te charakteryzują się piaszczysto-żwirowym lub kamienistym podłożem.

Gatunek ten występuje w naturze w dwóch odmianach barwnych – czerwonej i zielonej. Odmiana czerwona charakteryzuje się bordowo-zielonawymi liśćmi osadzonymi na bordowych, dość grubych i krótkich ogonkach. Krawędzie liści są pofałdowane. Odmiana zielona ma bardziej wydłużone zarówno liście jak i ogonki, a ich krawędzie są zupełnie gładkie lub lekko pofałdowane. Kolor blaszki jest intensywnie zielony, od spodu nieco jaśniejszy, ogonki mają tendencję do czerwienienia wraz z wiekiem. Odmiana zielona jest większa od odmiany czerwonej. W obu przypadkach liście są lancetowate i wyrastają rozetowo z cienkiego, mocno ukorzenionego kłącza.

Gatunek ten najlepiej prezentuje się sadzony w grupach między kamieniami w przedniej lub środkowej części akwarium. Ze względu na obfite korzenie powinien być sadzony w grubej warstwie podłoża – minimum 8-10 cm.

Zwartka biała jest rośliną łatwą w uprawie, ale potrzebuje nieco czasu, żeby się zaaklimatyzować w nowym środowisku. Słabe oświetlenie powoduje bardzo wolny wzrost rośliny oraz skręcanie jej liści, dlatego powinniśmy unikać sadzenia jej w miejscach zacienionych. Preferuje bardziej kwaśną wodę – pH=5,5-7,5 oraz delikatny ruch wody.

Gatunek nasienny (zakwita nad wodą), jednak w warunkach akwariowych rozmnażany jest wegetatywnie – przez oddzielanie ukorzenionych rozłogów.