Domowe Akwarium Pl

Bystrzyk Trójpręgi (Hyphessobrycon Heterorhabdus)

Zobacz też:
bystrzyk trójpręgi Hyphessobrycon heterorhabdus
GatunekBystrzyk Trójpręgi
Nazwa łacińskaHyphessobrycon Heterorhabdus
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Bystrzyk Trójpręgi (Hyphessobrycon Heterorhabdus)

Występowanie

 W warunkach naturalnych gatunek ten występuje w potokach, dopływach głównych rzek, stawach, na obszarach zalewowych północno-wschodniej Brazylii. Są to czarne wody dolnej Amazonii.

Wygląd zewnętrzny

Rybka charakteryzuje smukłą budową ciała, o ubarwieniu srebrzysto oliwkowym z trzema biegnącymi wzdłuż linii bocznej, wąskimi pręgami: czerwono pomarańczową, biało zieloną i czarną (patrząc od góry). Podbrzusze jest jaśniejsze, a górna część tęczówki czerwono pomarańczowa. Samice są nieco większe i wyraźnie pełniejsze w partiach brzusznych (oczywiście po uzyskaniu dojrzałości płciowej).

Usposobienie

Spokojna, energiczna i stadna rybka, której nieśmiałość niweluje się w grupie minimum 6 osobników. Dobrze współżyje z innymi podobnych rozmiarów i spokojnymi gatunkami, jak: inne bystrzyki, zwinniki, drobnoustki, pielęgniczki kakadu, pielęgniczki Agassiza, kiryski, małe gatunki razbor, gurami, barwieńce.

Akwarium

Odpowiednim lokum dla naszego gatunku będzie akwarium biotopu czarnych wód lub akwarium mocno obsadzone roślinami po bokach i w tle, w tym z roślinnością pływającą, ciemnym podłożem, oświetleniem rozproszonym i niezbyt intensywnym, kryjówkami  wśród korzeni, wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania, z umiarkowanym przepływem wody, skutecznym filtrem. Zbiornik biotopowy wyposażamy z kolei w podłoże piaszczyste, dryfujące kawałki drewna, suszone liście dębu lub buku (pamiętamy o systematycznej ich wymianie co kilka tygodni), korzenie, w celu zabarwienia wody można dodać torf do filtra, światło słabe, rośliny nie są wymagane. Pamiętamy, że bez względu na rodzaj zbiornika ryby te muszą mieć czystą wodę systematycznie podmienianą raz na dwa tygodnie, czyszczone dno z resztek organicznych.

Rozmnażanie

Jest to gatunek jajorodny. Powinno się go rozmnażać w osobnym zbiorniku – tarliskowym. Akwarium takie powinno być zaciemnione (jaja i młody narybek są wrażliwe na światło) o pojemności 30 litrów, miękkiej wodzie, pH 5,5-6,5, temperaturze 24-26˚C, z filtrem gąbkowym wzbogaconym w torf, roślinami o miękkich i drobnych liściach lub rusztem ikrowym. Samce i samice przed przystąpieniem do rozmnażania należy oddzielić i obficie karmić, najlepiej żywymi pokarmami (nawet 3 tygodnie wcześniej). Wybieramy najgrubszą samicę i najbardziej kolorowego samca – przenosimy ich wieczorem do przygotowanego zbiornika. Do tarła powinno dojść następnego ranka. Właściwie do tarła dochodzić będzie co kilka dni, z tym że sprawność samca w zapładnianiu jaj będzie stopniowo spadać w kolejnych cyklach. Jaja są swobodnie rozrzucane, a do zapłodnienia dochodzi zewnętrznie. Rodziców bezzwłocznie odławiamy (jedzą ikrę). Wylęg następuje po 1-1,5 dnia, a po kolejnych 3-4 narybek swobodnie pływa. Od tego czasu należy podmieniać codziennie około 1/3 wody. Trudność sprawia wykarmienie narybku w pierwszych dniach życia.