Domowe Akwarium Pl

Cierniooczek Kuhla (Pangio Kuhlii)

Zobacz też:
cierniooczek kuhla Pangio kuhlii
Wikipedia/Robert Mollik /GNU
GatunekCierniooczek Kuhla
Nazywany teżPiskorek Kuhla
Nazwa łacińskaPangio Kuhlii
Rodzinapiskorzowate
WystępowanieAzja
Długość10 - 12 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Cierniooczek Kuhla (Pangio Kuhlii)
Nazywany też: Piskorek Kuhla

Występowanie

Cierniooczek kuhla w warunkach naturalnych zamieszkuje wody płytkie, jasne, wolno poruszające się czystych górskich potoków, strumieni, kanałów nizinnych czy torfowisk na obszarze Indonezji, Borneo, Malezji, Singapuru, Tajlandii, Sumatry.

Wygląd zewnętrzny

Piskorek wyróżnia się wydłużonym i cylindrycznym pokrojem ciała, o żółtym ubarwieniu z jasnobeżowym podbrzuszem. Wzdłuż całego ciała przebiegają poprzeczne, nieregularne, czekoladowe pasy. W zależności od konkretnego podgatunku ubarwienie oraz kształt tych pasów zmienia się (najbardziej znane to cierniooczek sumatrzański - Pangio kuhlii sumatranus oraz cierniooczek myersa - Pangio kuhlii myersi). Gatunek ten wyróżniają jeszcze 3 pary wąsów wokół otworu gębowego skierowanego ku dołowi oraz kolce umieszczone pod oczami, których ryba używa, gdy jest zagrożona. Płetwy są przezroczyste - tylko grzbietowa i ogonowa posiadają pewien ciemny margines. Dymorfizm płciowy widoczny jest dopiero po osiągnięciu przez ryby dojrzałości płciowej (około 2 lata). Samica jest wówczas grubsza w partiach brzusznych - wyraźnie widoczne stają się zielone jaja w przewodach jajowych.

Usposobienie

Są to spokojne, nieagresywne ryby, które są śmielsze w większych grupach. Prowadzą nocny tryb życia - wówczas polują i żerują. W ciągu dnia (lub w jasnym oświetleniu) ukrywają się - kopią norki w podłożu lub chowają się w zakamarkach naszego akwarium. Za współtowarzyszy dobieramy im równie spokojne gatunki: inne z rodziny piskorzowatych, łagodne kąsaczowate, danio, kiryski, razbory itd. Unikamy ryb terytorialnych, agresywnych i dużych. Cierniooczki należą do odpornych i długowiecznych gatunków, które można polecić początkującym akwarystom.

Akwarium

Gatunek ten wymaga zbiornika dość długiego, niekoniecznie wysokiego. Niezbędne jest umieszczenie w nim miękkiego i drobnoziarnistego podłoża (piasek, drobny żwirek), licznych kryjówek wśród roślin, skał, korzeni, jaskini, łupin orzecha, skorup doniczek itp. Światło powinno być rozproszone (kawałki pływającego drewna i/lub rośliny pływające), wylot filtra zabezpieczony siatką lub gąbką (ryby często wpływają do filtra nie mogąc później się z niego wydostać), a akwarium szczelnie przykryte (rybki wyskakują - zwłaszcza zagrożone). Piskorki umieszczamy tylko w dojrzałych zbiornikach, z dobrą jakością wody.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne, których rozmnażanie nie należy do łatwych zadań. Rozmnażanie przeprowadzamy w osobnym zbiorniku hodowlanym. Powinien on mieć niski poziom wody, słabe oświetlenie, rośliny pływające (np. pistia rozetkowa, rzęsa itp.), wodę miękką, o pH=6,5 i temperaturze 26°C. Składanie jaj powinno odbywać się w grupie ryb, które obficie karmimy żywymi pokarmami. Tarło poprzedzają intensywne zaloty (ryby wręcz "kotłują" się w miłosnym uniesieniu). Samica składa kleistą, jasno zieloną ikrę - zazwyczaj wśród korzeni roślin pływających lub na ich liściach. Wylęg następuje po dobie i od razu karmimy młode.