Domowe Akwarium Pl

Danio Niebiańskie (Danio Margaritatus (Celestichthys Margaritatus))

Zobacz też:
danio niebiańskie Danio margaritatus (Celestichthys margaritatus)
GatunekDanio Niebiańskie
Nazywany teżRazbora Galaxy
Nazwa łacińskaDanio Margaritatus (Celestichthys Margaritatus)
Rodzinakarpiowate
WystępowanieBirma, Tajlandia
Długość2,5 cm
Temperatura20 - 25°C
Twardość wodyśrednio twarda
pH7,5 - 7,0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobnione

Danio Niebiańskie (Danio Margaritatus (Celestichthys Margaritatus))
Nazywany też: Razbora Galaxy

Występowanie

Gatunek słodkowodny, którego nazwa Razbora Galaxy wzięła się z błędnej klasyfikacji do rodzaju Microrasbora. W warunkach naturalnych rybka ta zamieszkuje mokradła, płytkie stawy czy bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween przepływającej przez górskie tereny Birmy i Tajlandii. Można ją również spotkać w jeziorze Inle (płytkich i mocno zarośniętych jego częściach) – na terenie Birmy. Swego czasu był to gatunek mocno zagrożony wyginięciem.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem – do 2,5 cm i bardzo kolorowym ubarwieniem (na ciemno szarym tle, ograniczonym od góry niebieskim paskiem, a od dołu czerwonym lub nawet pomarańczowym podbrzuszem widnieją biało perłowe plamki). Płetwy czerwono czarne (przeważnie czerwony pasek w środku pomiędzy czarnymi), a ogonowa bezbarwna pośrodku z czerwono czarnymi paskami po obu bokach. Samca odróżnimy po jaskrawszych kolorach ciała oraz płetw i płaskim brzuchu. Samica pełniejsza, z ledwo obrzeżonymi płetwami i ciemną plamą w okolicach odbytu, gdy jest ciężarna.

Usposobienie

Jest to bardzo ruchliwa i ciekawska ryba, która w większej grupie nie płoszy się tak bardzo (gatunek ławicowy, wymagana ilość to przynajmniej kilkanaście sztuk – ryby wówczas nie stresują się tak bardzo i szybciej aklimatyzują do nowego otoczenia). Samce terytorialne podczas godów – jednak nie krzywdzą współtowarzyszy tylko ich przeganiają. Rybka łatwa w hodowli polecana początkującym akwarystom.

Akwarium

Lubi niezbyt wysokie ale przestronne zbiorniki (minimum 20 litrów), obsadzone dużą ilością delikatnej roślinności, z licznymi kryjówkami. Może być przetrzymywana w akwarium ogólnym z innymi niewielkimi rybkami (np. neonkami, kiryskami karłowatymi lub pielęgniczką kakadu) i krewetkami (zjadają jednak ich ikrę) lub w akwarium gatunkowym. Woda powinna być systematycznie podmieniana.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Rozmnażanie nie sprawia dużego problemu, jednak pielęgnacja narybku jest już kłopotliwa (są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia wody, trudność sprawia też dopasowanie odpowiedniego pożywienia ze względu na rozmiary larw). Pobudzić do rozpłodu możemy poprzez podmianę znacznej ilości wody, podwyższenie temperatury do 26°C, obfitsze karmienie żywym pokarmem oraz umieszczeniem w zbiorniku sporej ilości mchu np. jawajskiego. Gdy ryby dojrzeją płciowo samce stroszą się przed samicami, zapędzają je do wcześniej upatrzonej kryjówki, gdzie odbywa się tarło. Ikra składana jest na liściach roślin lub w mchu w ilości około 30 ziaren – lepi się słabo i łatwo odpada przy próbie przeniesienia. Rodzice zjadają ikrę jak i larwy, dlatego powinni zostać odłowieni. Młode wykluwają się po 4-7 dniach (unoszą się wówczas w toni wodnej przyczepione do szyby), po kolejnych 4 zaczynają swobodnie pływać w poszukiwaniu pożywienia. Narybek rośnie szybko ale nierównomiernie, po około miesiącu zaczyna się wybarwiać.