Domowe Akwarium Pl

Glonojad Złoty (Ancistrus Sp. Gold)

Zobacz też:
glonojad złoty Ancistrus sp. gold
GatunekGlonojad Złoty
Nazywany teżZbrojnik Złoty
Nazwa łacińskaAncistrus Sp. Gold
Rodzinazbrojnikowate
Występowanieodmiana hodowlana
Długość12 cm
Temperatura24 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik80 L
Pokarmroślinny - świeży, suchy, mrożony

Glonojad Złoty (Ancistrus Sp. Gold)
Nazywany też: Zbrojnik Złoty

Występowanie

Glonojad Złoty - zwany też Zbrojnikiem złotym - to gatunek słodkowodny, najprawdopodobniej jest odmianą hodowlaną – krzyżówką kilku gatunków stworzoną w sztucznym środowisku.

Wygląd zewnętrzny

Glonojad Złoty charakteryzuje się żółto pomarańczowym zabarwieniem z jaśniejszymi plamkami na całym ciele. Wyróżnia się odmianę albinotyczną (o czerwonej tęczówce oka) oraz ksantoryczną (o ciemnej tęczówce oka). Dostępna jest również odmiana weloniasta glonojada – o wydłużonych płetwach brzusznych, grzbietowej i ogonowej. Ryby te posiadają szerokie płetwy piersiowe i brzuszne, płetwa grzbietowa jest wysoka. Otwór gębowy glonojada widnieje w postaci okrągłej przyssawki. Po obu stronach głowy znajdują się kolce, które w razie zagrożenia są unoszone. Samca rozpoznamy po osiągnięciu dojrzałości płciowej – na całej głowie ma on krzaczaste, długie wyrostki imitujące poroże. Samice tego glonojada mogą posiadać wyrostki, ale tylko na pysku i są one krótkie.

Usposobienie

Ten glonojad to spokojna, łagodna rybka, aktywna głównie wieczorami i nocą (wtedy też pobiera pożywienie). W dzień chowa się w zacienionych miejscach. Dobrze i zgodnie żyje z innymi, pokojowo nastawionymi gatunkami. Samce glonojada są terytorialne wobec siebie, więc jeśli decydujemy się na większą ich grupę, musimy posiadać odpowiednio duże akwarium. Glonojad złoty zjada glony więc może przydać się przy ataku glonów na akwarium. Pokarmów pochodzenia zwierzęcego nie podajemy w dużych ilościach, gdyż może zaszkodzić glonojadom.

Akwarium

Ten gatunek glonojada wymaga akwarium obsadzonego roślinnością o szerokich liściach, z licznymi kryjówkami wśród skał, jaskiń oraz korzeni (te dodatkowo dostarczają niezbędnego błonnika). Dla glonojada złotego zalecana jest skuteczna filtracja, systematyczne podmiany części wody, oświetlenie rozproszone, miękkie podłoże. Unikamy przenoszenia ryb w siatce. Glonojady są wrażliwe na jakość wody oraz wahania jej parametrów.

Rozmnażanie

Glonojady Złote to ryby jajorodne, które rozmnożyć można w akwarium ogólnym lub tarliskowym. Jaja składają w kryjówce z doniczki, orzecha kokosowego, rury pcv lub innej groty. Należy pamiętać, aby wejście do niej było nieznacznie większe od pary naszych glonojadów. Do tarła ryby pobudzamy poprzez podwyższenie temperatury wody, obniżenie jej twardości i pH, obfitsze karmienie. Większe podmiany wody (50-70%) co kilka dni na zimną też sprzyja wywołaniu tarła. Samiec glonojada wybiera miejsce złożenia ikry, po czym skrupulatnie je oczyszcza i broni przed intruzami. Zachęca samicę, która wpływa do środka gniazda i składa jaja. Samiec natychmiast je zapładnia. u glonojadów złotych ikry oraz narybku broni samiec, może on w ogóle nie opuszczać gniazda przez kilka dni. Wylęg młodych glonojadów następuje po 5 dniach. Do zużycia zapasów woreczka żółtkowego larwy przebywają wewnątrz kryjówki. Po tym okresie (2-3 dni) opuszczają gniazdo w poszukiwaniu pożywienia. Narybek glonojada złotego w całości może być ciemnego koloru i jest wrażliwy na parametry wody.