Grubowarg Syjamski (łac. Crossocheilus Siamensis)

Studiuj rybactwo

Grubowarg Syjamski
również zwany: Kosiarka

grubowarg syjamski Crossocheilus siamensis

Wikipedia/Levi76 /GNU

GatunekGrubowarg Syjamski
Nazwa łacińskaCrossocheilus Siamensis
Rodzinakarpiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość13 - 15 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,0 - 6,5
Zbiornik120 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Grubowarg Syjamski (Crossocheilus Siamensis)

Występowanie

Gatunek słodkowodny powszechnie nazywany kosiarkami. W warunkach naturalnych zamieszkują wartkie strumienie i potoki Tajlandii, Malezji i Singapuru.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzują się wydłużonym ciałem koloru srebrzysto brązowawego z charakterystyczną poziomą czarną pręgą przechodzącą od nozdrzy do końca ogona. Płetwy bezbarwne, para wąsików przy pysku. Samice są nieco grubsze, jednak różnice między płciami są w zasadzie niewidoczne.

Usposobienie

Jest to duża, ławicowa ryba, aktywna w większych grupach. Skoczna – konieczne jest przykrycie akwarium. W zasadzie pokojowo nastawiona do innych ryb, chociaż starsze osobniki mogą przejawiać terytorializm wobec własnego gatunku, a także mogą dokuczać mniejszym i słabszym rybom. Charakterystyczną cechą jej zachowania jest to, że przebywając bez ruchu (np. odpoczywając) opiera się na płetwach.

Akwarium

Ze względu na swoje rozmiary gatunek powinien być trzymany w dużych, niekoniecznie wysokich, lecz długich akwariach. Powinno być one dobrze obsadzone roślinnością (ryby te są niezwykle cenione ze względu na żywienie się glonami, które „wykaszają” ze wszystkich powierzchni), z miękkim podłożem (żyją głównie w przydennej i środkowej strefie wodnej), licznymi elementami dekoracyjnymi w postaci korzeni, okrągłych kamieni itp. Lubią czystą, dobrze natlenioną wodę. Stworzenie silnego ruchu wody (poprzez zastosowanie odpowiedniego filtru) również jest korzystne dla ich rozwoju.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Brak danych na temat sposobu ich rozmnażania – są importowane z krajów pochodzenia.

Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz się na pliki cookies - Więcej informacji.