Domowe Akwarium Pl

Gupik Endlera (Poecilia Wingei)

Zobacz też:
gupik endlera poecilia wingei
GatunekGupik Endlera
Nazywany teżŻyworódka Endlera
Nazwa łacińskaPoecilia Wingei
Rodzinapiękniczkowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość2,5 - 4,0 cm
Temperatura24 - 30°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7,0 - 8,5
Zbiornik40 L
Pokarmgatunek wszystkożerny

Gupik Endlera (Poecilia Wingei)
Nazywany też: Żyworódka Endlera

Występowanie

Pierwotnie gatunek słonawowodny, obecnie typowo słodkowodny. W warunkach naturalnych zamieszkiwał jeziora przybrzeżne – jeziora będące zatokami, które zostały odcięte od otwartego morza przez mierzeje. Obecnie występuje na obszarze słodkowodnych lagun Campoma oraz Buena Vista na terenie Wenezueli.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie samca znacząco różni się od ubarwienia samicy i charakteryzuje się srebrzysto-oliwkowym kolorem z wyróżniającymi się pomarańczowymi i czarnymi plamami. Ubarwienie samicy jest bardzo skromne – srebrzysto-oliwkowe/żółtawe, z przezroczystymi płetwami. Dodatkowo samica jest wyraźnie większa i pełniejsza w partiach brzusznych od samca, a samiec posiada gonopodium – zewnętrzny narząd kopulacyjny. W sprzedaży można spotkać szereg odmian barwnych uzyskanych z selektywnej hodowli tego gatunku.

gupik Endlera

Usposobienie

Bardzo aktywne i ruchliwe rybki. Dość spokojne – tylko samice mogą przejawiać pewien terytorializm. Gatunek stadny, dlatego warto się zaopatrzyć w grupę minimum 6-8 osobników, z przewagą samic. Jest to mały rozmiarowo gatunek, który może być hodowany w akwarium towarzyskim tylko z niewielkimi i spokojnymi gatunkami, np. tęczankami filigranowymi, małymi gatunkami kirysków lub małymi gatunkami kąsaczowatych. Unikamy trzymania z gupikiem zwyczajnym (pawim oczkiem) – ryby będą się krzyżowały.

gupik Endlera

Akwarium

Gupik Endlera preferuje mocno obsadzone akwarium z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania. Niezbędne będą rośliny pływające – zwłaszcza te gatunki, których korzenie zwisają w toni wodnej oraz systematyczne podmiany części wody.

gupik Endlera

Rozmnażanie

Gatunek jajożyworodny, który rozmnaża się samoistnie (bez większej ingerencji z zewnątrz) w akwarium towarzyskim. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu żywotności narybku, ryby powinniśmy rozmnażać w osobnym zbiorniku – konieczne będą rośliny lub możemy przenieść ciężarną samicę do osobnego akwarium. Samce są bardzo natarczywi w zalotach wobec samic, bez przerwy stroszą płetwy wprawiając je w drżenie oraz wyświetlają swoje najlepsze kolory – udowodniono, że samice wybierają samców, którzy mają najwięcej pomarańczowego pigmentu. Zapłodnienie jest wewnętrzne (gonopodium), a zarodki pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki (odżywiają się zapasem z woreczka żółtkowego). Ciąża samicy trwa około 24 dni. Po tym okresie rodzi ona w pełni samodzielny narybek – około 8-15 sztuk.