Domowe Akwarium Pl

Gurami Mozaikowy (Trichogaster Leerii)

Zobacz też:
gurami mozaikowy Trichogaster leerii
Wikipedia/Stefan Maurer /CC BY-SA 2.0
GatunekGurami Mozaikowy
Nazwa łacińskaTrichogaster Leerii
Rodzinaguramiowate
WystępowanieSumatra, Borneo, Tajlandia
Długość11 cm
Temperatura24 - 31°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Gurami Mozaikowy (Trichogaster Leerii)

Występowanie

Gurami mozaikowy w warunkach naturalnych zamieszkuje niewielkie, nagrzane stawy, rowy czy pola ryżowe.

Wygląd zewnętrzny

Gurami mozaikowy to gatunek okoniokształtnych wyposażony w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt (umożliwia on oddychanie powietrzem atmosferycznym, przez co pozwala żyć tym rybom w wodzie ubogiej w tlen). Ciało gurami mozaikowego jest mocno bocznie spłaszczone, charakteryzują się wydłużonymi (w postaci nitkowatych wyrostków czuciowych) płetwami brzusznymi. Ubarwienie oscyluje pomiędzy różowym, pomarańczowym i czerwonym kolorem połyskującym srebrzyście z licznymi jasnymi plamkami, rozmieszczonymi na całym ciele. Charakterystyczną cechą Gurami mozaikowego jest ciemna pręga przechodząca wzdłuż boku – od otworu gębowego do nasady płetwy ogonowej. Samce są znacznie jaskrawiej ubarwione, mają czerwonawe podgardle i jak inne gatunki gurami, silniej rozwinięte i zaostrzone płatwy grzbietową i odbytową.

Usposobienie

Rybka Gurami Mozaikowy ma spokojne usposobienie. Jest nieco płochliwa i bardzo wrażliwa na obgryzanie płetw (uszkodzone płetwy atakują grzyby). Gurami te żyją parami.

Akwarium

Lubią dobrze oświetlone zbiorniki z niewielkim poziomem wody, mocno obsadzone roślinnością (również rośliny pływające), z wolnymi przestrzeniami do pływania. Woda musi być czysta, regularnie podmieniana w niewielkiej ilości.

Rozmnażanie

Gurami mozaikowe są jajorodne. Należy je rozmnażać w osobnym, dość sporym akwarium (samica składa do 1000 jaj). Tarło odbywa się wśród roślinności pływającej, do której samiec przyczepia zbudowane przez siebie gniazdo. Po złożeniu jaj samicę odławiamy. Ikrą i młodymi opiekuje się samiec. Młode gurami wylęgają się po około dobie a po kolejnych 4 dniach swobodnie pływają i żerują – wówczas odławiamy również samca.