Domowe Akwarium Pl

Kirysek Karłowaty (Corydoras Pygmaeus)

Zobacz też:
kirysek karłowaty Corydoras pygmaeus
Wikipedia/Sesarma /CC BY-SA 3.0
GatunekKirysek Karłowaty
Nazywany teżKirysek Pigmej
Nazwa łacińskaCorydoras Pygmaeus
Rodzinakiryskowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość3 cm
Temperatura22 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy - rozdrobnione

Kirysek Karłowaty (Corydoras Pygmaeus)
Nazywany też: Kirysek Pigmej

Występowanie

Ryba słodkowodna, która w warunkach naturalnych zamieszkuje tropikalne dorzecza Amazonki – płytkie, często niedotlenione, ciemne wody potoków o delikatnym nurcie, stawów, terenów okresowo zalewanych.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się szaro oliwkową barwą z żółto białawym podbrzuszem. Wzdłuż całego boku (od otworu gębowego, przez oko zachodząc aż na płetwę ogonową) przebiega ciemna pręga a nad nią jasna. Druga ciemna pręga (a nad nią jasna) znajduje się w dolnej partii ciała (od płetwy brzusznej do ogonowej). Płetwy bezbarwne. Samce są nieco mniejsze, a samice mają bardziej korpulentny brzuch (widać to zwłaszcza, gdy obserwujemy je z góry).

Usposobienie

Gatunek ławicowy, który czuje się dobrze w liczniejszych grupach (jest mniej bojaźliwy i zestresowany). Spokojny, ciągle w ruch w poszukiwaniu pożywienia – szuka go w strefie przydennej, na liściach lub powierzchniach elementów dekoracyjnych (planując zakup tych rybek pamiętajmy o usunięciu elementów i podłoża o ostrych krawędziach).

Akwarium

Lubią niezbyt wysokie, ale przestronne akwaria z miękkim podłożem, bez silnego ruchu wody, z licznymi elementami drewnianymi – korzenie, gałęzie, z rozproszonym oświetleniem. Ryba oddycha nie tylko tlenem rozpuszczonym w wodzie, ale także powietrzem atmosferycznym (za pomocą jelita).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego do rozmnażania możemy pobudzić poprzez większą niż zwykle podmianę wody na chłodniejszą. Na jedną samicę powinno przypadać dwóch samców. Ikra przyklejana jest do szyby akwarium, liści lub elementów dekoracyjnych. Wylęg młodych następuje po 5-6 dniach. Od razu przystępujemy do żywienia ich bardzo drobnymi pokarmami.