Domowe Akwarium Pl

Księżniczka Burundi (Neolamprologus Brichardi)

Zobacz też:
księżniczka burundi Neolamprologus brichardi
GatunekKsiężniczka Burundi
Nazywany teżLirniczka
Nazwa łacińskaNeolamprologus Brichardi
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość10 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Księżniczka Burundi (Neolamprologus Brichardi)
Nazywany też: Lirniczka

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje skaliste siedliska jeziora Tanganika. Zazwyczaj są to duże zgrupowania ryb na stosunkowo niewielkiej powierzchni – około 30 cm w obrębie gniazda.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się beżowo/różowo szarym ubarwieniem z ciemniejszymi kropeczkami tworzącymi poziome linie wzdłuż jej boków. Od oka odchodzi pozioma, czarna pręga, która łączy się z czarną plamą na pokrywie skrzelowej tworząc litreę T leżącą na boku (w ten sposób gatunek ten odróżniamy od innych podobnych – m.in. od Neolanprologuspulcher). Nad czarną plamą widnieje żółta/pomarańczowa, a pod nimi niebieska. Płetwy lirniczki są wydłużone, również nakrapiane, obrzeżone na biało. Ogon jest w kształcie liry. Występują różne odmiany kolorystyczne tego gatunku (m.in. albinotyczna), które pochodzą z odrębnych części jeziora. Samce są większe i posiadają bardziej wydłużone płetwy.

Usposobienie

Trzymane pojedynczo są nieśmiałe, ale za to bardzo terytorialne i agresywne w stosunku do wszystkich ryb, które naruszają ich rewiry. Dobrze jest posiadać grupę, z której dobiorą się trwałe pary. Najlepiej jest je trzymać w zbiorniku gatunkowym, jeżeli jednak zdecydujemy się na współtowarzyszy (oczywiście w odpowiednio dużym akwarium), to muszą być oni więksi (w momencie gdy wpuszczamy nasze ryby) oraz muszą pierwsi ustanowić swoje rewiry. Mogą być trzymane z pielęgnicowatymi z rodzajów: Cyprichromis, Julidochromis, Altolamprologus czy innymi Neolamprologus. Ryby lubią kopać w podłożu, nie niszczą roślin. Pokarm pobierają z toni wodnej (nie z dna czy powierzchni).

Akwarium

Lubią przestronne akwaria, z miękkim (najlepiej piaszczystym) podłożem, z kryjówkami i zakamarkami powstałymi poprzez ułożenie kamieni, kawałków skał w tylnej części zbiornika. Wymagają skutecznej filtracji, systematycznych podmian części wody oraz dobrego jej natlenienia. Dobrze jest dodać niewielką ilość morskiej soli jodowanej.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Po dobraniu się w pary ryby przebywają wspólnie w obranym rewirze i bronią go przed intruzami. Samica skrzętnie czyści przyszłe gniazdo (jaskinia, odwrócona doniczka, skorupa muszli). Po złożeniu i zapłodnieniu ikry (do 100 jaj), samica praktycznie nie opuszcza gniazda, samiec patroluje rewir. Wylęg następuje po 2-3 dniach, po kolejnych 7 narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pożywienia. Co ciekawe najmłodszym miotem opiekują się oboje rodzice oraz starsze rodzeństwo (bronią terytorium, czyszczą gniazdo pod następne tarło oraz oczyszczają ikrę i larwy). W ten sposób może współżyć ze sobą kilka pokoleń. Zdarza się, że gdy zbiornik jest przepełniony rzadziej dochodzi do tarła, ilość składanych jaj jest znacznie mniejsza, a nawet rodzice zjadają najmniejsze sztuki narybku.