Domowe Akwarium Pl

Ostrogon Daya (Pseudosphromenus Dayi)

Zobacz też:
ostrogon daya Pseudosphromenus dayi
© Frank Teigler/Hippocampus-Bildarchiv
GatunekOstrogon Daya
Nazwa łacińskaPseudosphromenus Dayi
Rodzinaguramiowate
Występowaniepołudniowo wschodnia Azja
Długość7 cm
Temperatura23 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,0 - 6,0
Zbiornik70 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Ostrogon Daya (Pseudosphromenus Dayi)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie, spokojne, nagrzane wolno płynące i stojące, często niedotlenione wody rozlewisk, stawów, stref przybrzeżnych Indii, Sri Lanki, Birmy czy Wietnamu.

Wygląd zewnętrzny

Jest to ryba labiryntowata – posiada dodatkowy narząd oddechowy w postaci tzw. labiryntu, który umożliwia jej oddychanie powietrzem atmosferycznym. Wyróżnia się kilka odmian kolorystycznych, a ich barwa w dużej mierze zależy od rodzaju i różnorodności pokarmu, jaki przyjmują. Podstawowa odmiana charakteryzuje się różowo szaro białawym kolorem, dwoma ciemnymi, nieregularnymi pręgami przechodzącymi wzdłuż jej boku. Płeć można odróżnić dopiero, gdy ryby są dojrzałe płciowo i zadbane. Wówczas u samców zaobserwować można wydłużenie środkowych promieni płetwy ogonowej (tworzy ona kształt płomyka), ostatnich promieni płetwy grzbietowej i odbytowej oraz płetw brzusznych. Wszystkie te wydłużenia są obrzeżone na opalizujący niebieski kolor, a płetwy ogonowa i odbytowa mają domieszkę czerwono pomarańczowej barwy. Dodatkowo samce są jaśniej ubarwieni, więksi od samic i mają czerwonawo pomarańczowe podgardle.

Usposobienie

Ryba łagodna, mało aktywna (woli spokojne części akwarium), nieśmiała w stosunku do innych mieszkańców.

Akwarium

Łatwa w hodowli, jednak należy przestrzegać kilku zasad, aby rozwijała się prawidłowo. Po pierwsze, jeżeli trzymamy ją w akwarium towarzyskim, to dobieramy jej za współlokatorów spokojne, wolno pływające i przede wszystkim nie obgryzające płetw ryby. Po drugie nad akwarium musimy stworzyć specjalny mikroklimat (temperatura powietrza mniej więcej taka sama jak temperatura wody i odpowiednia wilgotność), aby ryby nie przeziębiały się. Po trzecie, gdy decydujemy się na większą grupę, to zawsze z przewagą samic. Ryby te lubią przestronne (niekoniecznie wysokie) akwaria, obsadzone dosyć mocno roślinnością (w tym rośliny z rozłożystymi liśćmi, tworzące swego rodzaju sklepienia na powierzchni wody), z licznymi kryjówkami, grotami czy jaskiniami. Najlepiej prezentują się na tle ciemnego podłoża, wzbogaconego w garbniki. Krótkotrwałe, okresowe ochłodzenie wody nie szkodzi im, a nawet jest dobrze tolerowane.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Samiec przygotowuje specjalne gniazdo z piany i części roślin zazwyczaj na powierzchni wody, powierzchni liści lub powierzchni groty. W okresie tarła wabi on samicę pod gniazdo, oplata się wokół niej i wypuszczane jaja starannie umieszcza w gnieździe. Ikry i narybku pilnuje samiec. Wylęg następuje po jednej lub dwóch dobach, a po kolejnych 2-3 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. W momencie zagrożenia samiec zbiera narybek do pyska i przenosi go w inne, bardziej bezpieczne miejsce. Narybek rośnie szybko.