Domowe Akwarium Pl

Pielęgnica Zebra (Amatitlania Nigrofasciata)

Zobacz też:
pielęgnica zebra Amatitlania Nigrofasciata
Wikipedia/Deanpemberton /GNU
GatunekPielęgnica Zebra
Nazwa łacińskaAmatitlania Nigrofasciata
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Środkowa
Długość8 - 15 cm
Temperatura22 - 28°C
Twardość wodymiękka - twarda
pH6.5 - 8.0
Zbiornik120 L
Pokarmwszystkożerne: suchy, mrożony, żywy, roślinny

Pielęgnica Zebra (Amatitlania Nigrofasciata)

Występowanie

Ryba słodkowodna zamieszkująca w warunkach naturalnych zarówno wody płynące (rzeki, strumienie, dopływy) jak i stojące (stawy, jeziora) na terenie Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru, Kostaryki. Zamieszkuje przeważnie strefy przybrzeżne osłonięte roślinami, skałami, kamieniami lub korzeniami.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się niebiesko-szarym ubarwieniem ciała z ciemniejszą głową oraz podbrzuszem. Przez boki ryby przechodzi 9 granatowo-grafitowych, poprzecznych pasów. Pierwszy pas przechodzi tuż za głową, ostatni przechodzi przez nasadę płetwy ogonowej. Pasy 2 i 3 łączą się ze sobą w połowie ciała. Gatunek ten posiada dodatkowy zestaw zębów umiejscowionych w jego gardle oraz ostro zakończone ostatnie promienie płetw grzbietowej, odbytowej, piersiowych i brzusznych. Samce są znacznie większe od samic, a ich płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone, zakończone spiczasto (po osiągnięciu dojrzałości płciowej). U starszych osobników często pojawia się guzek tłuszczowy na czole. Samica za to wybarwia się jaskrawiej w okresie tarła (pojawia się pomarańczowy pigment w okolicach podbrzusza oraz na płetwie grzbietowej). Istnieje kilka odmian barwnych tego gatunku wyhodowanych sztucznie: różowa, albinotyczna, marmurkowa oraz o wydłużonych płetwach.

Usposobienie

Osobniki te są bardzo agresywne i terytorialne. Dodatkowo lubią podgryzać płetwy innych ryb. Zachowania te nasilają się zwłaszcza w okresie tarła. Ryby te powinny więc być trzymane w akwarium gatunkowym lub w bardzo dużym akwarium ogólnym, z innymi, agresywnymi pielęgnicami z Ameryki Środkowej (np. akarą błękitną, pielęgnicą miodową, pielęgnicą niebieskołuską lub akarą pomarańczowopłetwą). Jest to wytrzymały gatunek, który rozmnaża się bardzo łatwo. Aktywnie pływa na wszystkich poziomach zbiornika.

Akwarium

Akwarium powinno być wyposażone w liczne kryjówki (korzenie, skały, kamienie,) oraz miejsca odosobnione dla przyszłych rodziców (groty, jaskinie, doniczki, skorupy orzechów kokosowych itp.). Miękkie podłoże, płaskie kamienie oraz rośliny pływające będą dobrym dodatkiem. Pielęgnice te lubią przekopywać dno zbiornika, dlatego powinniśmy unikać roślin delikatnych i posadzonych bezpośrednio w podłożu. Ryba wrażliwa na nadmiar azotanów i gwałtowne zmiany pH – niezbędne są systematyczne podmiany części wody (ok 15-20% na tydzień) oraz skuteczna filtracja.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby rozmnażają się w parach, w które dobierają się samoistnie z większego stada. Po utworzeniu się pary samiec staje się bardzo agresywny i terytorialny w stosunku do innych ryb. Ryby rozmnażają się w akwarium ogólnym. Potrzebują do tego jedynie kryjówki – jaskinię, doniczkę odwróconą do góry nogami lub skorupę orzecha kokosowego. Ryby pobudzamy do tarła przez obfite karmienie żywymi pokarmami, systematyczne podmiany wody (ok. 20-25% co 3 dni) lub nieznaczne podniesienie temperatury wody. Przed tarłem samica i samiec jaskrawiej wybarwiają się i przystępują do przygotowania kryjówki. Samica składa ikrę partiami, a samiec zapładnia ją. Samica potrafi złożyć 150-300 jaj, które chroni i pielęgnuje (wachluje ogonem w celu odpowiedniego natlenienia jajeczek). Samiec pilnuje rewiru odganiając potencjalnych intruzów. Wylęg ikry następuje po 3-4 dniach i larwy przenoszone są przez samicę do uprzednio wykopanego dołka w podłożu lub na powierzchnię np. kamienia. Po około 4-7 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Rodzice opiekują się narybkiem jeszcze przez kilka tygodni. Po tym terminie należy odseparować młode od rodziców, którzy mogą przystąpić do kolejnego tarła.