Domowe Akwarium Pl

Pielęgniczka Viejita (Apistogramma Viejita)

Zobacz też:
pielęgniczka viejita apistogramma viejita
GatunekPielęgniczka Viejita
Nazwa łacińskaApistogramma Viejita
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość3,0 - 4,5 cm
Temperatura23 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5,5 - 7,5
Zbiornik80 L
Pokarmgatunek mięsożerny

Pielęgniczka Viejita (Apistogramma Viejita)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje rzekę Orinoko oraz jej dopływ – rzekę Meta na terenie Kolumbii.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek charakteryzuje się szaro-oliwkowo-niebieskawym kolorem ciała. Wzdłuż boków (od otworu gębowego, przez oczy, do nasady ogona) rozciąga się nieregularna ciemna pręga. Drugą można zaobserwować na grzbiecie. Płetwy oraz okolice pyska żółtawe (płetwa ogonowa wyraźnie żółta). Zewnętrzne promienie płetwy ogonowej oraz krawędź płetwy grzbietowej – czerwone. Istnieje również odmiana gold tego gatunku (na zdjęciu) oraz super red. Gatunek może być mylony z Apistogramma macmasteri (pielęgniczką czerwonogrzbietą), która jest nieco większa (samiec ok 5,5 cm, nawet 7 cm). Samiec opisywanego gatunku jest znacznie większy od samicy, jaskrawiej wybarwiony oraz posiada wydłużone promienie płetw grzbietowej, odbytowej i ogonowej.

pielęgniczka viejita

Usposobienie

Gatunek z reguły spokojny. Jedynie w okresie tarła może być bardziej agresywny (zwłaszcza samcy wobec siebie). Jeżeli w akwarium występuje przewaga samic, wśród samców ustali się hierarchia z dominującym samcem na czele. Każdy samiec, który nie podporządkuje się jego dominacji zostanie przegoniony ze stada. Ryby mogą być hodowane ze spokojnymi gatunkami o podobnych rozmiarach, np. kiryskami, zbrojnikami, glonojadami. Powinniśmy unikać mieszania z innymi gatunkami z rodzaju Apistogramma – istnieje ryzyko krzyżowania gatunków (hybrydyzacji).

Akwarium

Pielęgniczka viejita wymaga przestronnego akwarium – dłuższego niż wyższego, które będzie obficie obsadzone roślinami (np. żabienicami), będzie posiadało drobne podłoże (drobny żwirek lub piasek) i będzie zawierało liczne kryjówki wśród korzeni drzew, skał lub skorup orzechów. Oświetlenie oraz filtracja umiarkowane. Niezbędne systematyczne podmiany części wody - ryby wrażliwe na nagromadzone związki azotu (azotyny, azotany i amoniak).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, który najlepiej jest rozmnażać w osobnym zbiorniku z kwaśna i bardzo miękką wodą. Samica składa ikrę na sklepieniu groty (nawet 100 ziaren) i to ona przejmuje opiekę nad potomstwem. Samiec strzeże całego swojego terytorium.