Domowe Akwarium Pl

Pseudotropheus Sp. Elongatus Ornatus (Pseudotropheus Sp Elongatus Ornatus)

Zobacz też:
pseudotropheus sp. elongatus ornatus Pseudotropheus sp Elongatus Ornatus
GatunekPseudotropheus Sp. Elongatus Ornatus
Nazwa łacińskaPseudotropheus Sp Elongatus Ornatus
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość10 - 12 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik180 L
Pokarmroślinny - świeży, suchy, mrożony

Pseudotropheus Sp. Elongatus Ornatus (Pseudotropheus Sp Elongatus Ornatus)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, endemiczny dla jeziora Malawi w Afryce. Można go tam odnaleźć w pobliżu skalistego wybrzeża wyspy Likoma.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie samca i samicy znacząco różnią się od siebie. Samiec jest koloru niebieskiego z ciemnymi, poprzecznymi pręgami przechodzącymi przez całe ciało. Samica jest koloru jasno niebieskiego z żółto-pomarańczowymi obszarami – przede wszystkim na głowie, podbrzuszu oraz w okolicach nasady ogona. U niej również są widoczne poprzeczne, ciemne pręgi – nie są one jednak tak wyraźne. Zarówno samiec jak i samica posiadają ciemne obrzeżenia na wszystkich płetwach. U samca są one znacznie szersze niż u samicy. Dodatkowo samiec jest większy od samicy.

pseudotropheus sp elongatus ornatus samica

Usposobienie

Pseudotropheus sp elongatus ornatus charakteryzuje się znaczną agresją wobec własnego gatunku. Samce walczą między sobą o dominację w zbiorniku oraz o wyznaczone rewiry. Dominanta poznamy po jaskrawych kolorach. Ulegli samce mają tendencję do tracenia ubarwienia, które przypominać może zabarwienie samic. Gatunek ten należy do grupy Mbuna i mogą być trzymane z innymi gatunkami z tej grupy. Im większa liczba ryb, tym większy spokój w akwarium. Ale pamiętamy, aby rozmiar zbiornika był odpowiednio duży. Gatunek ten żywi się glonami.

Akwarium

Akwarium powinno być przestronne, z wolnymi przestrzeniami do swobodnego pływania oraz licznymi kryjówkami wśród skał, grot i szczelin. Wymagane jest także miękkie i drobne podłoże, na którym powinniśmy umieścić warstwę koralowego piasku, pokruszonych muszli słodkowodnych lub skał wapiennych. Spowoduje to samoistne podniesienie pH w akwarium. Rośliny nie są wymagane.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Tarło poprzedzają zaloty samca – swoim „tańcem” próbuje on zachęcić samicę do rozmnażania w uprzednio przygotowanej kryjówce lub wykopanym dołku w podłożu. Samica składa partiami jaja, które zbiera następnie w usta. Samiec w tym momencie podstawia swoją płetwę odbytową pod jej usta. Na jej końcu znajdują się owalne plamki, które przypominają swoim wyglądem jajeczka. Samica próbuje je również pochwycić w usta i w tym momencie następuje zapłodnienie. Inkubacja narybku w ustach samicy trwa około 20-25 dni. Narybek rośnie szybko.