Domowe Akwarium Pl

Pyszczak Afra (Cynotilapia Afra)

Zobacz też:
pyszczak afra Cynotilapia afra
GatunekPyszczak Afra
Nazwa łacińskaCynotilapia Afra
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAfryka
Długość10 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodyśrednio twarda - twarda
pH7.5 - 8.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Pyszczak Afra (Cynotilapia Afra)

Występowanie

Gatunek słodkowodny, który w warunkach naturalnych zamieszkuje wody jeziora Niasa (Malawi) o skalistym dnie, z licznymi szczelinami pomiędzy nimi.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała i niebiesko żółtym ubarwieniem (występuje kilka/kilkanaście odmian różniących się przewagą żółtego lub niebieskiego koloru, w zależności od lokalizacji w jeziorze). W poprzek jego boków przechodzą pionowe, ciemne pręgi, które są także widoczne na płetwie grzbietowej. Płetwy brzuszne i płetwa odbytowa obrzeżone są na opalizujący niebieski. Płetwa grzbietowa obrzeżona jest na biało. Rybka ta często jest mylona z rodzajem Pseudotropheus – różnią się między sobą przede wszystkim uzębieniem. Samice są jaśniejsze, często nie widać na ich ciele pionowych pasów. Samce posiadają od jednej do kilku jasnych plamek, obrzeżonych na ciemno na końcówce płetwy odbytowej (u samic ich nie widać). Ich ubarwienie jest zmienne i zależy od pozycji w hierarchii (dominant jest zawsze najintensywniej wybarwiony; czym pozycja słabsza, tym bledsze kolory) lub nastroju.

Usposobienie

Ryby agresywne i terytorialne, szczególnie wobec innych gatunków pielęgnicowatych. W zbyt ciasnych zbiornikach, atakują wszystko, co pływa. Samce pomiędzy sobą natomiast walczą o dominację. Broniąc rewiru samiec stroszy się rozstawiając sztywno płetwy, otwiera szeroko pysk i atakuje. Dlatego konieczny jest dla nich bardzo duży zbiornik lub obsada jednego samca i kilku samic. Rybki te kopią w podłożu tworząc w nim legowiska dla siebie, gniazda do rozmnażania lub wyznaczają za jego pomocą swoje terytoria.

Akwarium

W akwarium należy przygotować liczne kryjówki wśród skał, kamieni oraz jaskiń. Wymagane jest miękkie podłoże – najlepiej piasek. Jak wszystkie pyszczaki, wrażliwe są na jakość wody.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, którego tarło odbywa się na terenie rewiru samca. Samiec intensywnie zaleca się do samicy, w międzyczasie przygotowując miłosne gniazdko. Zwabiona samica składa ikrę i bierze ją natychmiast do pyska. Po zapłodnieniu jej przez samca odpływa do ustronnego miejsca, gdzie odbywa się inkubacja młodych. Okres ten trwa do 30 dni, w tym czasie samica nie przyjmuje pożywienia. Pysk samicy opuszcza samodzielny narybek, który należy karmić. Rośnie on szybko.