Domowe Akwarium Pl

Razbora Klinowa (Rasbora Heteromorpha)

Zobacz też:
razbora klinowa Rasbora heteromorpha
Wikipedia/Stefan Maurer /CC BY-SA 2.0
GatunekRazbora Klinowa
Nazwa łacińskaRasbora Heteromorpha
Rodzinakarpiowate
WystępowanieAzja
Długość5 cm
Temperatura22 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Razbora Klinowa (Rasbora Heteromorpha)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje płytkie rowy i kałuże Półwyspu Malajskiego, Tajlandii czy wysp z Archipelagu Sundajskiego.

Wygląd zewnętrzny

Ciało tej rybki jest spłaszczone bocznie i dość wysokie. Ubarwienie srebrzyste, połyskujące w górnej części na czerwono z charakterystyczną, w kształcie klina czarną plamą sięgającą do nasady ogona. Płetwa grzbietowa oraz ogonowa koloru czerwonego. Samce są smuklejsze, intensywniej ubarwione, mniejsze, z wyciągniętym klinem aż do płetwy brzusznej.

Usposobienie

Jest gatunkiem stadnym żyjącym przy powierzchni wody. Grupa powinna się składać z co najmniej 6 osobników. Są to bardzo łagodne i towarzyskie rybki, dość ruchliwe.

Akwarium

Lubią zacienione miejsca w akwarium (roślinność pływająca, ciemne podłoże, duża ilość elementów ozdobnych) i swobodę ruchu. Najlepsze rośliny - to te twardolistne, np. zwartki. Razbory klinowe najlepiej wybarwiają się w oświetleniu słonecznym. Należy uważać na ich skoczność (zbiornik wymaga przykrycia). Akwarium z tym gatunkiem wymaga dobrej filtracji i skutecznego napowietrzania.

Rozmnażanie

Ryba jajorodna, trudna do rozmnożenia. Najlepiej, żeby tarlaki dobrały się same z większego, niespokrewnionego ze sobą stada. Do rozmnażania wymagają osobnego akwarium (jedna para będzie potrzebowała 20 litrów), z nieco wyższą temperaturą, wodą krystalicznie czystą, bardzo miękką i lekko kwaśną (garbniki - filtracja przez torf, szyszki olchowe, bukowe lub dębowe liście). Najlepiej jak taka woda będzie kilka dni stała bez ryb - wtedy delikatnie ją filtrujemy i napowietrzamy. Zbiornik powinien stać z dala od źródeł światła i powinien mieć na dnie warstwę ściółki (liście lub torf). Wymagane są także rośliny, najlepiej twardolistne (zwartki, anubiasy, żabienice, onowodki). Na około 10 dni przed tarłem powinniśmy rozdzielić samice i samców i obficie karmić żywym pokarmem. Zaprzestajemy karmienia dobę przed odłowieniem ryb. Wieczorem odławiamy wybraną parę lub dwie pary i przenosimy do akwarium hodowlanego. Ryby rozmnażają się o brzasku, w promieniach wschodzącego słońca, po intensywnych zalotach. Samica podpływa po liście roślin, odwraca się do góry brzuchem. Samiec podąża za nią i przyjmuje taką sama pozycję tuż obok. Stara się przy tym zarzucić swój ogon na jej płetwę grzbietową. W takim "miłosnym uścisku" samica składa partię jajeczek (do 5 ziaren), a samiec ją zapładnia. Niestety nie cały złożony pakiet przykleja się do liści - część jajeczek opada na dno. Cały proces powtarza się do złożenia wszystkich dojrzałych jajeczek przez samicę (trwa to około 3 godziny). Po złożeniu jaj dorosłe ryby odławiamy (nie interesują się potomstwem, mogą wyjadać jajeczka), a akwarium zaciemniamy. Ikra jest bardzo wrażliwa na światło, zanieczyszczenie wody, zakażenia bakteriami i grzybami. Po dobie następuje wylęg larw, po kolejnych 5 dniach młode swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia. Narybek karmimy na początku pierwotniakami, larwami oczlika lub wrotkami. Niezbędne są systematyczne podmiany 15-20% wody - początkowo codziennie, a po 2 tygodniach co drugi dzień.