Domowe Akwarium Pl

Sturisoma Złocista (Sturisoma Aureum)

Zobacz też:
sturisoma złocista sturisoma aureum
GatunekSturisoma Złocista
Nazwa łacińskaSturisoma Aureum
Rodzinazbrojnikowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość15 - 20 cm
Temperatura20 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6,0 - 8,0
Zbiornik100 L
Pokarmroślinny

Sturisoma Złocista (Sturisoma Aureum)

Występowanie

Sturisoma złocista jest rybą słodkowodną, która w warunkach naturalnych zamieszkuje rzeki Rio Magdalena, Rio San Jorge oraz Rio Cesar, ich dorzecza, a także okoliczne tereny zalewowe na terenie Kolumbii.

Wygląd zewnętrzny

Gatunek charakteryzuje się wrzecionowatym pokrojem ciała, beżowo-szarego koloru, z ciemną pręgą przechodzącą wzdłuż jego boków – od nozdrzy, przez oko aż do nasady ogona. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku jest czarna, nakrapiana białymi plamkami, pręga na pierwszych promieniach płetwy grzbietowej. Zewnętrzne promienie płetwy ogonowej są znacznie wydłużone. Samice są pełniejsze w partiach brzusznych, a samce intensywniej się wybarwiają w okresie tarła. Dodatkowo po bokach głowy samca, w okolicach otworu gębowego można zaobserwować twarde wyrostki, przypominające szczecinę.

Usposobienie

Jest to spokojny i bardzo łagodny gatunek, który aktywny jest głównie wieczorem. Pokarm pobiera z dna i żywi się tylko pokarmami roślinnymi, również glonami. Wymaga jednak dokarmiania wysokiej jakości pożywieniem roślinnym – rybę żywiącą się tylko glonami powstałymi w akwarium skazujemy na pewną śmierć głodową. Gatunek bez przeszkód może być trzymany w akwarium towarzyskim, nawet z mniejszymi od siebie rybami. Ważne, żeby były również spokojne i łagodne oraz raczej unikamy innych ryb przydennych – sturisoma złocista dość wolno wyszukuje pożywienie i nie będzie konkurowała o nie z szybszymi i sprawniejszymi gatunkami. Co ciekawe, ryba ta nie pływa w tradycyjny sposób tylko porusza się po dnie (do przodu i do tyłu) podpierając się na nastroszonych płetwach piersiowych.

sturisoma złocista

Akwarium

Gatunek preferuje przestronne akwarium, z dość dużą powierzchnią dna, na której ustawiamy korzenie oraz płaskie kamienie. Akwarium powinno posiadać miękkie podłoże, dodatek roślin również wskazany. Niezbędne systematyczne podmiany części wody (ryby wrażliwe na nagromadzone związki azotu), skuteczna filtracja oraz dobrze natleniona woda.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Tarło poprzedzają gwałtowne zaloty, a także wybór i oczyszczenie miejsca, gdzie zostanie złożona ikra. Zazwyczaj jest to płaska powierzchnia – kamień, korzeń, szeroki liść, szyba akwarium – miejsce, które znajduje się blisko wylotu filtra. Ryby rozmnażają się w nocy. Jajeczka są składane partiami. To samiec opiekuje się ikrą intensywnie ją napowietrzając swoimi płetwami oraz usuwając niezapłodnione i psujące się ziarna. Wylęg larw następuje po 7-8 dniach. W tym momencie samiec pomaga larwom wydostać się z osłonek jajowych. Po kolejnych 3 dniach pojawia się narybek, który niechętnie poszukuje pożywienia. Dopiero po następnych 2 tygodniach aktywnie przystępuje do żerowania, dlatego tak ważne jest precyzyjne karmienie młodych w tym początkowym okresie.