Domowe Akwarium Pl

Świecik Kongijski (Phenacogrammus Interruptus)

Zobacz też:
świecik kongijski Phenacogrammus Interruptus
Wikipedia/André Karwath /CC 2.5
GatunekŚwiecik Kongijski
Nazywany teżŚwiecik Kongolański
Nazwa łacińskaPhenacogrammus Interruptus
Rodzinaalestesowate
WystępowanieAfryka
Długość6 - 8 cm
Temperatura23 - 27°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.0 - 7.5
Zbiornik120 L
Pokarmwszystkożerne: suchy, mrożony, żywy, roślinny

Świecik Kongijski (Phenacogrammus Interruptus)
Nazywany też: Świecik Kongolański

Występowanie

Jest to gatunek słodkowodny, endemiczny dla rzeki Kongo i jej dorzeczy na terenie Afryki.

Wygląd zewnętrzny

Ubarwienie ciała waha się między oliwkowy a niebieskim z pomarańczowo-żółtą pręgą wzdłuż linii bocznej. Górna część głowy jest czerwonawa. Gdy ryby są w dobrej kondycji, dobrze odżywione, ich całe ciało połyskuje i mieni się kolorami tęczy. Płetwy są koloru przezroczysto-czerwonawego z delikatnym białym marginesem na krawędziach. Samiec jest większy i jaskrawiej ubarwiony w porównaniu do samicy. Dodatkowo ma wydłużone promienie płetwy grzbietowej oraz ogonowej.

Usposobienie

Gatunek ławicowy, spokojny, który powinien być trzymany w grupach minimum 5-8 ryb. Wówczas jest bardzo aktywny i mniej nieśmiały, a samce konkurują ze sobą o względy samic. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z tetrami, tęczankami, kiryskami, zbrojnikami, sumami Synodontis, paletkami, spokojnymi barwniakami czy akarami. Unikamy ryb agresywnych, obgryzających płetwy. Ryba pływa głównie w dolnych i środkowych partiach wodnych. Może czasem obgryzać rośliny o delikatnych liściach.

Akwarium

Najlepiej czują się w akwarium biotopowym skonfigurowanym na wzór afrykańskiej rzeki. Ważne jest żeby akwarium było dłuższe niż wyższe. Konieczne korzenie, roślinność - w tym pływająca, wolne przestrzenie do swobodnego pływania, ciemne podłoże, światło rozproszone. Do zbiornika można dodać kilka suszonych liści buku lub dębu, które delikatnie zabarwią wodę (liście wymieniamy co kilka tygodni). Ryby są bardzo wrażliwe na jakość wody – o jej nieodpowiednich parametrach będą świadczyły: utrata kolorów lub postrzępione płetwy. Dlatego niezbędne są systematyczne podmiany części wody – około 25% co 2 tygodnie.

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Ryby powinniśmy rozmnażać w osobnym zbiorniku z kępami roślin o delikatnych liściach, przyciemnionym światłem, wodą lekko kwaśną i miękką. Do tarła pobudzamy je przez obfite karmienie żywymi pokarmami. Wybraną parę (najgrubsza samica i najbardziej kolorowy samiec) przenosimy do akwarium hodowlanego. Tarło poprzedzają intensywne zaloty samca – pływa on wokół samicy, całe jego ciało drży. Ryby opadają na dno, ustawiają się bokiem do siebie. Samiec cały czas drży, a samica składa ikrę w otwartej toni wodnej – około 200 jaj. Ikra opada na dno. Rodziców odławiamy – nie opiekują się potomstwem, jedzą ikrę i narybek. Ikra tego gatunku ma tendencję do psucia, dlatego należy codziennie ją przeglądać i usuwać zepsute jaja. Larwy wylęgają się po około 6 dniach, po kolejnej dobie narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia.