Domowe Akwarium Pl

Tęczanka Filigranowa (Iriatherina Werneri)

Zobacz też:
tęczanka filigranowa Iriatherina Werneri
GatunekTęczanka Filigranowa
Nazywany teżPromienniczka Wernera
Nazwa łacińskaIriatherina Werneri
Rodzinatęczankowate
WystępowanieAustralia i Oceania
Długość4 - 5 cm
Temperatura23 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH5.5 - 7.5
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Tęczanka Filigranowa (Iriatherina Werneri)
Nazywany też: Promienniczka Wernera

Występowanie

Ryba słodkowodna, która w warunkach naturalnych zamieszkuje wolno płynące rzeki, strumienie, potoki, mokradła oraz bagna z bogatą roślinnością na obszarach Nowej Gwinei oraz Australii.

Wygląd zewnętrzny

Ryba charakteryzuje się podłużnym, bocznie spłaszczonym ciałem. Jej kolory to szaro-srebrny w górnej części ciała oraz żółto-pomarańczowy w dolnej części. Gatunek posiada podwójną płetwę grzbietową. Płetwa ogonowa jest czerwonawa z jaśniejszymi partiami w środkowej części. Dolne płetwy oraz wydłużone promienie drugiej płetwy grzbietowej są czarne. Rybka posiada małe usta, dlatego pokarm powinien być odpowiednio rozdrobniony. Samiec jest jaskrawiej wybarwiony niż samica oraz promienie jego drugiej płetwy grzbietowej i płetwy odbytowej są bardziej wydłużone.

Usposobienie

Spokojna i cicha rybka, która nie może być trzymana z agresywnymi, bardzo aktywnymi lub obgryzającymi płetwy rybami. Gatunek ten nie będzie rywalizował o pożywienie, dlatego najlepszymi współtowarzyszami dla nich będą: inne tęczanki, microdevario kubotai, modrook gertrudy, kielak czarnopręgi, małe razbory, kiryski pigmej, małe gatunki ryb z rodzaju Otocinclus, krewetki. Jest to ryba stadna, która najlepiej czuje się w większej grupie 6-12 ryb (z przewagą samic). Ryby wówczas są mniej płochliwe, aktywnie pływają oraz pięknie się wybarwiają.

tęczanka filigranowa

Akwarium

Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami o drobnych liściach z roślinnością pływającą (gatunki z długimi zwisającymi korzeniami są szczególnie polecane). Nie powinno także brakować wolnych przestrzeni do swobodnego pływania. Światło powinno być rozproszone, woda dobrze natleniona. Niezbędne szczelne przykrycie zbiornika – gatunek bardzo skoczny. Ryb nigdy nie wpuszczamy do niestabilnego chemicznie zbiornika, są one bardzo wrażliwe na wahania parametrów wody. Konieczne systematyczne podmiany części wody (około 25% tygodniowo).

Rozmnażanie

Gatunek jajorodny. Do tarła ryby możemy pobudzić przez podniesienie nieco temperatury wody. Gotowość ryb do rozmnażania rozpoznamy po jaskrawych kolorach samca i samicy. Tęczanki te najchętniej rozmnażają się pośród korzeni roślin pływających lub roślin o delikatnych i drobnych liściach. Rozmnażać możemy je w akwarium ogólnym (niezbędne kryjówki dla narybku) lub w osobnym zbiorniku hodowlanym (z miękką i kwaśną wodą, wówczas systematycznie usuwamy złożone jaja). Tarło poprzedzają zaloty. Samica składa małe jaja przez kilka dni partiami. Wylęg następuje po około 10 dniach. Rodzice nie opiekują się potomstwem, wręcz przeciwnie, mogą je zjadać.