Filtrowanie wody akwariowej

Studiuj rybactwo

W środowisku naturalnym wody ulegają samooczyszczaniu. W akwarium tej zdolności praktycznie nie posiadają.

Metody filtrowania wody akwariowej

Systematyczne podmiany wody

Metoda jest skuteczna przy regularnym, przynajmniej raz na dwa tygodnie wymienianiu 25% wody połączona z odmulaniem dna.

Filtry mechaniczne

Filtr akwarystyczny gąbkowyfiltr akwarystyczny zabudowany

Zatrzymują na swej powierzchni większe części unoszone przez wodę. Materiałem filtrującym może być gąbka wata gaza. Filtr taki posiada dodatkową zaletę, bowiem wprowadza wodę w ruch z jednoczesnym jej natlenianiem.

Podstawowym parametrem filtrów mechanicznych jest ich wydajność czyli ilość litrów wody filtrowanej w jednostce czasu (zazwyczaj godzina [h]). Poniższa tabela przedstawia dla zależność wydajności jaką powinien spełniać filtr przy zadanej wielkości akwarium (wartości przybliżone i zależne od producenta):

Wielkość akwarium
[Litrów]
wydajność filtra
[Litrów/h]
4080 - 200
60100 - 250
100180 - 380
125250 - 450
150300 - 700
200350 - 850
250450 - 1000
5001200 - 1800
15002400 - 3000

Filtr biologiczny

Zatrzymuje różne (w tym organiczne) zanieczyszczenia, które rozkładane są przez wytworzoną na jego powierzchni florę bakteryjną. Od ilości tlenu przepływającego przez filtr decyduje stopień rozkładu związków organicznych. Masa filtracyjna składa się z dwóch części. Pierwszą (wlotową) stanowi materiał filtracyjny jak w filtrach mechanicznych, drugą stanowi drobny żwirek (to tutaj rozwinie się flora bakteryjna). Pierwszą warstwę filtracyjną należy dość często wymieniać (czyścić), drugą znacznie rzadziej (a przynajmniej nie całą za jednym razem). Ponieważ bakterie żerujące na gąbkach filtra zużywają tlen konieczne jest wprawianie jej dodatkowo w ruch. Objętość masy filtracyjnej powinna wynosić minimum 1 litr na 100 litrów wody w akwarium.

SUMP - filtr zewnętrzny

Filtr akwariowy SUMP

Co kryje się pod tym magicznym słowem sump? Jest to filtr zewnętrzny znajdujący się zazwyczaj pod akwarium, który posiada kilka warstw i przegród filtracyjnych. Można w nim bardzo dobrze napowietrzyć wodę za pomocą deszczownicy. Przeważnie stosuje się do jego budowy mniejsze akwarium, montuje poprzeczne szyby tak aby woda przepływała raz górą raz dołem. Poszczególne segmenty wypełnić można różnymi wkładami filtracyjnymi. Woda z właściwego akwarium wlatuje do tego filtra, tam po przejściu filtracji zawracana jest do zbiornika właściwego za pomocą pompy. Trzeba pamiętać, aby przepływ wody przez sumpa był ciągły. Obok przedstawiam schemat działania takiego sumpa.

Filtr chemiczny

Materiał filtracyjny wiąże pewne związki chemiczne wydzielając inne. Poniżej przedstawię najpopularniejsze rodzaje filtrów i do czego są stosowane.

  • Filtr z węglem aktywowanym zwany filtrem węglowym - jest najpowszechniejszym przykładem filtru chemicznego. Wiąże on na swojej powierzchni m.in. chlor, metan, białka, kwasy organiczne, barwniki jednak nie uwalnia wody od amoniaku ani azotynów. Dobrze spisuje się przy usuwaniu leków lub środków chemicznych stosowanych przy leczeniu itp. Głównie stosuje się wkłady z węgla aktywnego w innych typach filtrów. Idealne rozwiązanie do akwariów tarliskowych lub z narybkiem. Trwałość takiego wkładu to około 1 miesiąc i nie ma możliwości jego regeneracji. Trzeba ostrożnie stosować ten rodzaj filtracji, gdyż usuwa niektóre elementy pokarmowe potrzebne roślinom.
  • Filtr torfowy, który zatrzymuje różne związki chemiczne a dodatkowo wydziela kwaśne związki humusowe (przez co obniża jej pH) oraz wzbogaca wodę w garbniki. Dodatkowo oczyszcza wodę z zawiesiny. Wymaga ciągłej pracy - przestoje są niewskazane. Najlepszy jest torf włóknisty (nie brudzi wody) z niskim pH i brakiem nawozów. Rozruch filtru najlepiej wykonać poza akwarium do czasu aż woda wypływająca z filtra będzie klarowna. Bakterie w takim filtrze powinny rozwinąć się po około dwóch tygodniach. Należy go okresowo wymieniać gdyż traci swoje własności.

Jakie filtry do akwarium znajdziemy na rynku?

  • Filtry zewnętrzne
  • Filtry wewnętrzne
  • Kaskady
  • Filtry wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy RO
  • Filtry UV
  • Filtry podżwirowe

Poniżej przedstawione jest nowatorskie rozwiązanie filtrowania wody polegające na ciągłym dopływie świeżej wody z rurociągu poddanej filtracji, oraz ciągłym odpływie zużytej wody do kanalizacji. Polecam obejrzenie go bo naprawdę warto.

Ocena artykułu

Tak użytkownicy oceniają ten artykuł.

Bardzo dobry
 
13
Nieaktualny
 
1
Za mało informacji
 
13
Niezrozumiały
 
1
Nieprawidłowe informacje
 
1

A co ty sądzisz o tym artykule?
Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz się na pliki cookies - Więcej informacji.