Domowe Akwarium Pl

Tła w akwarium - rodzaje

Wygląd akwarium znacznie zyskuje, gdy za jego tylną ścianą oraz po jego bokach umieścimy odpowiednie tło. Powinno ono nie zakłócać kompozycji zbiornika, być harmonijne, spokojne i przede wszystkim bezpieczne dla ryb. Tło, oprócz funkcji dekoracyjnych, może również pełnić funkcję maskującą przewody elektryczne i urządzenia akwarystyczne lub izolacji cieplnej. Stosując tło wewnątrz akwarium zwracamy uwagę, aby było ono tak skonstruowane i zamocowane, by nasze ryby nie mogły przepływać za jego tylną ścianę i tam zaklinować się. Tła wewnętrzne czyścimy tylko wodą i gąbką nie używając detergentów, żeby nie zatruć ryb.

Tło Naturalne

Wykonujemy je wewnątrz akwarium, z roślin i elementów dekoracyjnych. Tylną ścianę zbiornika obsadzamy gęsto wysokimi roślinami. Urozmaiceniem będą kawałki drewna, na których także możemy umieścić odpowiednie rośliny, kawałki skał, lignity, kamienie itp. Innym sposobem może być użycie specjalnej, plastikowej maty filtracyjnej, najlepiej w kolorze zielonym, o dużych oczkach i grubości około 3 cm, do której mocujemy za pomocą akrylowej włóczki rośliny wytwarzające poziome rozłogi, np: anubiasy, mech jawajski lub hygrophila pinnatifida. Rośliny mocujemy niewielkimi grupami, na wzór szachownicy, obcinając wcześniej zbyt długie korzenie. Kiedy rośliny się ukorzenią w macie przycinamy je systematycznie, najlepiej dwa razy w tygodniu, tarasowo - przy górnej krawędzi krócej, przy podłożu dłużej - jest to ważne ze względu na odpowiednie naświetlenie wszystkich roślin.
Wadą naturalnie stworzonego tła jest jego rozmiar, dlatego taki rodzaj tła nadaje się do dużych i szerokich akwariów. Zaletą - jest to świetna kryjówka dla narybku i krewetek.

Tło Sztuczne

Możliwości zastosowania/stworzenia takiego tła jest wiele. Najprostszym sposobem jest zakupienie w sklepie zoologicznym tła w postaci wydrukowanego plakatu (tapety samoprzylepnej), płyty o odpowiedniej fakturze (płaskie/cienkie tło strukturalne o różnych motywach) lub płyty z motywem 3D (grube tło strukturalne). Pewną nowością są tła szklane, które przyklejamy do tylnej, zewnętrznej ściany zbiornika. Dla osób z ograniczonym budżetem lub stawiających na oryginalne pomysły istnieje możliwość własnoręcznego wykonania tła. Najprostszym sposobem jest pomalowanie kartki brystolu, tektury lub styropianu i umocowanie/podklejenie go do tylnej szyby akwarium. Można pójść o krok dalej i wykonać tło w drewnianej lub plastikowej skrzynce, którą należy wypełnić rozrobionym gipsem. W jeszcze miękkiej zaprawie umieszczamy kawałki korzeni, bambusa, trzciny, kamienie, skały, muszle itp. Skrzynkę należy zamocować za tylną ścianą naszego zbiornika. Najlepszą kopalnią pomysłów niewątpliwie jest serwis YouTube.

Instruktaż "Jak okleić tylną szybę akwarium?"

Tła strukturalne w praktyce - film instruktażowy