Opieka nad akwarium

Studiuj rybactwo

Właściwe urządzenie akwarium, odpowiedni dobór roślin i ryb to dopiero pierwszy krok. Następnym jest właściwe zadbanie, aby nasz świat podwodny prawidłowo się rozwijał. Opieki wymagają nie tylko ryby i rośliny, ale również sprzęt i urządzenia akwarystyczne.

Zabiegi pielęgnacyjne w akwarium

CzynnośćCo jaki czas należy ją wykonywać
Karmienie rybCodziennie
Kontrola kondycji rybCodziennie
Kontrola temperaturyCodziennie
Kontrola działania sprzętu technicznegoCodziennie
Usuwanie obumarłych części roślinCodziennie
Uzupełnienie braku wody w akwariumCo tydzień
Wymiana 25% wody w akwariumCo dwa tygodnie
Wymiana 50% wody w akwariumCo pół roku
Wymiana świetlówek (pojedynczo)Raz w roku
Odmulanie dna zbiornikaCo dwa tygodnie
Czyszczenie przedniej szyby z glonówCo tydzień
Czyszczenie filtraCo dwa tygodnie
Kontrola wegetacji roślinCo miesiąc
Pomiar parametrów wodyCo dwa tygodnie
Przygotowanie akwarium do przezimowaniaRaz w roku

Oświetlenie

Załączanie światła po przebudzeniu jest istotną sprawą ze względu na szybkie przyzwyczajanie się ryb, że jest to pora śniadania. Podczas, gdy ryby tłocznie gromadzą się pod karmnikiem, my możemy spokojnie obserwować ich kondycję. Oświetlenie powinno działać minimum 12 godzin. Najlepiej zainstalować niedrogi wyłącznik czasowy, który zapewni stały czas oświetlenia, a koszt takiego urządzenia nie przekracza 20zł. Aby przeczytać więcej na ten temat doboru oświetlenia przejdź do strony - Oświetlenie akwarium

Żywy pokarm

Jeżeli hodujemy żywy pokarm w domu, to powinniśmy codziennie wymieniać wodę rurecznikom, a w naczyniu z rozwielitką usuwać jej martwe szczątki z dna.

Karmienie

Ryby karmimy dwa razy dziennie – rano i po południu. Wieczorem karmimy tylko młode, szybko rosnące ryby – powinny to być małe dawki.

Uzupełnianie wody

Uzupełniając wodę musimy pamiętać, że powinna być ona odstana oraz posiadać odpowiednie parametry pH i twardości. Okresowa wymiana wody jest niezwykle ważna ze względu na nagromadzanie się w niej związków azotowych, które w nadmiarze są szkodliwe (szkodliwe stężenie azotynów powyżej 0,2 mg/l).

Czyszczenie filtra

Przy czyszczeniu gąbki filtra najlepiej jest wykorzystać wodę pochodzącą z akwarium np. z okresowej wymiany wody. Wodociągowa woda lub zbyt ciepła woda skutecznie zabije rozwiniętą florę bakteryjną naszego filtra. Jeżeli używamy więcej niż jednego filtra, najlepiej jest płukać je na zmianę przy kolejnych wymianach wody.

Zimowanie akwarium

Dla każdego rodzaju akwarium zalecane jest zwolnienie aktywności życiowej w postaci przezimowania. Najczęściej przygotowujemy do tego nasze akwarium późną jesienią. Wówczas to usuwamy nadwyżkę ryb, przerzedzamy rośliny, zmniejszamy natężenie oświetlenia (uwaga na rośliny światłolubne) i obniżamy temperaturę w akwarium o 2-4ºC. W tym czasie zmniejszamy również częstość wymiany wody oraz dawki pokarmu. Po okresie wegetacji powinniśmy wymienić większość wody i przywrócić warunki sprzed sezonu zimowego.

Urlop

Jeżeli nie mamy na utrzymaniu akurat młodego narybku, to dwutygodniowy wyjazd na urlop nie powinien stanowić zagrożenia dla naszych ryb. Dorosłe ryby mogą się obyć bez pożywienia przez ponad dwa tygodnie, zwłaszcza, gdy obniżymy temperaturę wody (krótkotrwałe obniżenie temperatury w lecie jest wręcz zalecane). Jeżeli nasz wyjazd jest dłuższy, możemy zastosować automatyczne karmidło, które odpowiednio zaprogramujemy. Jeżeli chodzi o oświetlenie to dobrze, gdy możemy je regulować (obniżyć jego natężenie) i gdy posiadamy czasowy wyłącznik/włącznik, pod który go podłączymy. Całkowite wyłączenie oświetlenia jest niewskazane. Jednak, żeby akwarium było dobrze przygotowane na czas naszej nieobecności, musimy je poddać kilku zabiegom: na trzy dni przed wyjazdem należy oczyścić szybę nakrywową, szyby ścienne i dno akwarium, należy wymienić około ¼ wody w zbiorniku, oczyścić filtr, sprawdzić działanie urządzeń akwarystycznych oraz urządzeń sterujących nimi pod naszą nieobecność.

Ocena artykułu

Tak użytkownicy oceniają ten artykuł.

Bardzo dobry
 
77
Nieaktualny
 
2
Za mało informacji
 
15
Niezrozumiały
 
1
Nieprawidłowe informacje
 
4

A co ty sądzisz o tym artykule?
Domowe-akwarium.pl używa plików cookies. Korzystając z naszej strony o akwarium zgadzasz się na pliki cookies - Więcej informacji.