Sprzęt Akwarystyczny niezbędny każdemu akwaryście

1. Siatka

siatka akwarystyczna

Służy do odławiania ryb lub usuwania pływających po wodzie zanieczyszczeń. Najlepiej prostokątna lub kwadratowa aby łatwo można było nią manewrować w rogach akwarium. Jeśli mamy ruchliwe rybki warto zakupić dwie - jedną większą a drugą mniejszą. Mniejsza będzie zwabiała rybki do większej siatki co ułatwi odławianie ryb z akwarium.

2. Karmniki dla ryb

karmnik akwarystycznykarmnik automatyczny

Na pokarm suchy (okrągłe lub prostokątne), na pokarm żywy (w kształcie walca lub stożka) lub karmidła automatyczne, które są coraz popularniejsze wśród hodowców ponieważ gwarantują stałe pory karmienia. Tego typu dozowniki pokarmu są idealne na czas urlopu.

3. Termometr

Termometr akwarystyczny

Służy do kontroli temperatury wody – wyróżnia się termometry zewnętrzne, wewnętrzne, przystosowane do wbijania w podłoże (najbardziej odpowiednie), pływające ze skalą wynurzoną, pływające ze skalą zanurzoną.

4. Wąż gumowy

Służy do spuszczania wody z akwarium oraz usuwania mułu z dna. Bardzo przydatny w akwarium. Na jednym końcu można zamocować odmulacz, aby dokładniej wyczyścić żwirek z zalegających w nim substancji organicznych.

5. Odmulacz

odmulacz do akwarium

Jest to bardzo prostej konstrukcji przyrząd wyglądający jak rurka, która posiada w środku sitko zatrzymujące żwirek a jednocześnie przepuszczające muł. Odmulacz podłączamy do węża gumowego. Bardzo dobrze spisuje się przy usuwaniu zalegających resztek jedzenia czy odchodów ryb z podłoża (żwir). Zasysa wodę wraz z częścią żwirku powodując jego ruch w komorze odmulacza. Powoduje to oddzielenie resztek zalegających w podłożu od żwiru. Resztki wypłyną razem z podmienianą wodą akwariową wężem gumowym do wiaderka. Zabieg ten wykonujemy na całej powierzchni dna przy częściowej podmianie wody. Sitko w odmulaczu nie pozwala, żeby żwirek wypłynął nam do wiadra razem z wodą.

6. Skrobaczka

skrobaczka akwarystyczny

Przydatna w momencie, gdy nasz glonojad nie radzi sobie z czyszczeniem ścian akwarium. Służy do czyszczenia szyb akwarium z nalotów, glonów i innych zabrudzeń. Znacznie poprawia wrażenia estetyczne tworząc wizerunek zadbanego i zdrowego akwarium. Istnieją również skrobaczki magnetyczne składające się z dwóch elementów. Jeden z nich wewnątrz akwarium z żyletką lub innym elementem zbierającym brud i glony, a drugi na zewnątrz trzymany przez hodowcę. Oba elementy wspólnie się poruszają, zespolone ze sobą za pomocą magnesu.

7. Papierki pH, pHmetry lub zestawy testerów

Służą do pomiaru kwasowości i zasadowości wody oraz azotanów, azotynów, fosforanów itp. Pomagają przy zachowaniu odpowiednich parametrów wody w akwarium. Wyniki poddane analizie dadzą nam pogląd na to co dzieje się w naszym podwodnym świecie oraz określą jak działać w sytuacjach gdy równowaga została zachwiana. Walka z glonami jest znacznie łatwiejsza gdy znamy parametry wody i wiemy na jaki parametr musimy wpłynąć.

8. Grzałki

grzalka akwarystyczna

Przy doborze mocy grzałki do akwarium kierujemy się wielkością akwarium oraz warunkami temperaturowymi panującymi w pomieszczeniu, w którym akwarium się znajduje. Obecnie najpopularniejsze są grzałki z termostatem, utrzymujące zadaną temperaturę wody, zabezpieczając ryby przed dużymi wahaniami temperatury. Przyjęło się, że na jeden litr wody powinien przypadać 1W grzałki przy akwariach do 100L. Powyżej wystarczy już 0,85W na każdy litr. Ilość watów grzałki może być większa w chłodnych pomieszczeniach. Im lepiej ogrzewane pomieszczenie tym mniejsza moc na litr. Nie należy jednak schodzić poniżej 0,85W/Litr gdyż w razie awarii ogrzewania pomieszczenia temperatura w akwarium może drastycznie spaść i wpłynąć negatywnie na życie w akwarium (szczególnie niebezpieczne w zimie).

9. Filtry

Filtr akwarystyczny gąbkowyfiltr akwarystyczny zabudowany

Są różne rodzaje dostępnych na rynku filtrów – zewnętrzne, wewnętrzne, z materiałem filtracyjnym zamkniętym lub otwartym (tak jak filtr gąbkowy po prawej stronie). Głównym kryterium ich doboru jest pojemność naszego akwarium, ale także ilość znajdujących się w nim roślin i ryb. Głównym parametrem jest wydajność filtra czyli ilość filtrowanej wody na godzinę. Aby dowiedzieć się więcej na temat filtracji zapraszam do artykułu o Filtrowaniu wody i filtrach akwarystycznych

10. Lampy UV

Są dwa rodzaje lamp UV i ten podział decyduje o jej zastosowaniu: lampy niskociśnieniowe i średniociśnieniowe. Te pierwsze emitują promieniowanie UV w zakresie UV-C (czyli promieniowanie uznawane za bakteriobójcze), te drugie emitują promieniowanie w całym zakresie UV (UV-A. UV-B, UV-C).

Z punktu widzenia akwarystyki najlepsze są lampy pierwszego typu, które emitują fale o długości 254 nm - jest ona najbardziej szkodliwa dla patogenów, a najmniej szkodliwa dla ryb, roślin i samej wody (nie zmienia jej składu chemicznego oraz właściwości fizykochemicznych).

To, co taka lampa usunie (a może usuwać bakterie, wirusy, zarodniki, glony jednokomórkowe, orzęski, jaja nicieni, drożdże czy pleśni) zależy od dawki (mocy dostarczonego promieniowania w jednostce czasu na jednostkę powierzchni, wyrażanej w μJ/cm² lub μW/cm²) oraz czasu ekspozycji. I tak na dobrą sprawę lampy UV nie zabijają mikroorganizmów a jedynie modyfikują ich DNA poprzez uszkodzenie ich kwasu nukleinowego. To powoduje, że organizmy mają zahamowany wzrost i nie mogą się rozmnażać.

Wpływ na skuteczność lampy UV ma moc urządzenia, czystość tej lampy (kurz itp) oraz zmętnienie wody (ilość cząstek zawieszonych w wodzie). Dlatego w akwarystyce stosuje się system łączenia filtru i lampy UV razem. Najpierw woda z akwarium jest oczyszczana przez filtr (usuwane są cząstki), a następnie woda przepływa przez lampę UV zamkniętą w obudowie (następuje jej sterylizacja) i wraca do akwarium. W ten sposób działanie lampy UV nie ma żadnego wpływu na bakterie zaszczepione w filtrze.

Bardzo istotna w lampach UV jest sama długość fali, gdyż lampy z falą poniżej 250 nm mogą powodować zamianę azotanów w azotyny, co zaburza obieg azotu w akwarium.

Moc urządzenia oraz czas jego działania zależy od wielkości zbiornika, tego co chcemy osiągnąć (podobno 90% większości bakterii i wirusów ginie przy dawce 2000-8000 μW/cm², a pleśni, zarodniki, orzęski potrzebują większych dawek), czy borykamy się z jakimś problemem, czy lampę stosujemy profilaktycznie oraz konstrukcji samego urządzenia (np. zastosowanie dodatkowych odblasków).

11. Pompka

pompka akwarystyczna

Pompka akwariowa służy do dostarczania powietrza do naszego akwarium. Może mieć jeden, dwa lub więcej wylotów, dzięki czemu podłączymy do niej zarówno dyfuzor umieszczony na dnie akwarium, który będzie ładnie tworzył malutkie bąbelki unoszące się z dna akwarium, jak i filtr wewnętrzny gąbkowy.

12. Sprzęt oświetleniowy

świetlowka akwarystyczna

Obecnie na rynku dostępny jest olbrzymi wybór świetlówek. Dostępne są również świetlówki sprzyjające wzrostowi roślin. Zanim wybierzesz rodzaj oświetlenia zachęcam do przeczytania artykułu Oświetlenie Akwarium. Znajdziesz tam informacje na temat:

  • parametrów świetlówek,
  • co wpływa na jakość oświetlenia,
  • typów świetlówek i metodach ustalania wymaganej mocy oświetlenia.

Dodatkowo eleganckie zestawienie świetlówek występujących na rynku wraz z orientacyjnymi cenami, długościami i widmami świetlnymi emitowanymi przez nie znajdziesz w artykule o świetlówkach do akwarium sprzedawanych na rynku.

13. Montaż sprzętu akwarystycznego - video poradnik

Ocena artykułu

Tak użytkownicy oceniają ten artykuł.

Bardzo dobry
 
7
Nieaktualny
 
0
Za mało informacji
 
2
Niezrozumiały
 
3
Nieprawidłowe informacje
 
2

A co ty sądzisz o tym artykule?