Domowe Akwarium Pl

Krynia Tajlandzka (Crinum Thaianum)

Zobacz też:
krynia tajlandzka Crinum thaianum
Wikimedia/Ito Y, Barfod A /CCA 4.0
GatunekKrynia Tajlandzka
Nazwa łacińskaCrinum Thaianum
Rodzinaamarylkowate
Długość50 - 100 cm
Temperatura22 - 30°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
Oświetlenieumiarkowane - silne
Podłożeżwirowo-piaszczyste wzbogacone gliną

Krynia Tajlandzka (Crinum Thaianum)

Krynia tajlandzka jest gatunkiem wodnym, endemicznym, który w warunkach naturalnych porasta strefy przybrzeżne szerokich strumieni, potoków i płytkich rzek o wolnym nurcie w południowej Tajlandii. Są to częściowo zacienione wody. Gatunek zagrożony.

Gatunek charakteryzuje się długimi, równowąskimi, delikatnie pofałdowanymi lub całkowicie prostymi, przypominającymi wstążki liśćmi, które rozetowo i bezpośrednio wyrastają z dość dużej cebuli. Są soczysto-zielonego koloru. W warunkach naturalnych liście te osiągają nawet 300 cm długości i pokładają się na powierzchni wody, falując z nurtem. System korzeniowy mocno rozwinięty. Roślina wykształca pęd kwiatowy, który zakwita tylko nad powierzchnią wody.

Ze względu na osiągane rozmiary potrzebuje wysokich akwariów i sporo miejsca dookoła. Najlepiej prezentuje się na tylnym planie – po bokach lub w centralnej części zbiornika. W zbyt niskim akwarium liście pokładają się na powierzchni wody zacieniając całkowicie jego wnętrze.

Jest to odporny i łatwy w hodowli gatunek, który akceptuje dość szeroki zakres parametrów wody: temperatury, pH, twardości, a nawet warunków oświetleniowych. Jednak dość długo aklimatyzuje się do nowych warunków i rośnie powoli. Jego młode liście chętnie obgryzają ryby roślinożerne, starsze liście omijają z daleka. Po zakwitnięciu roślina przechodzi w okres spoczynkowy. Podłoże powinno być usypane grubą warstwą – około 5-8 cm. Nawożenie CO2 jest korzystne dla wzrostu gatunku. Jeżeli roślina jest nieodpowiednio posadzona (całkowite przykrycie cebuli podłożem), zaprzestaje wzrostu, traci liście. Należy pamiętać, że bulwy roślin cebulowych przysypujemy tylko na około 1/3 ich wysokości, a ich przycięte korzenie powinny być szeroko rozpostarte w całym podłożu. W przeciwnym wypadku bulwa zgnije, a roślina zmarnieje.

Gatunek nasienny, który w odpowiednich warunkach rozwija łodygę kwiatową i zakwita nad powierzchnią wody (białe, liliowe kwiaty). W warunkach naturalnych kwitnienie następuje w sezonie monsunowym, od sierpnia do października. W akwarium rozmnażana jest wegetatywnie – przez cebulki potomne wyrastające z rośliny macierzystej.