żaglowiec Skalar (łac. Pterophyllum Scalare)

Żaglowiec Skalar
również zwany: Skalar

żaglowiec skalar Pterophyllum scalare
Gatunekżaglowiec skalar
Nazwa łacińskaPterophyllum Scalare
Rodzinapielęgnicowate
WystępowanieAmazonka i jej dorzecza
Długość15 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Żaglowiec Skalar (Pterophyllum Scalare)

Występowanie

Skalary w warunkach naturalnych zamieszkuje niezbyt głębokie, stojące lub wolno płynące wody słodkie Ameryki Południowej.

Wygląd zewnętrzny

Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Do tego nie jest rybą trudną w hodowli. Skalar charakteryzuje się mocno bocznie spłaszczonym ciałem (wysokość nawet do 25 cm), płetwami brzusznymi przekształconymi w nitkowo wydłużone wyrostki czuciowe oraz imponującymi płetwami odbytową i grzbietową w kształcie żagla. Występuje mnóstwo odmian hodowlanych skalarów różniących się barwą i pokrojem ciała: weloniasta, czarna, złocista, marmurkowa, dymna itp. Rozróżnienie płci u skalara, poza okresem tarła, jest trudne, samiec ma łagodnie uwypuklone czoło.

żaglowiec skalar

Usposobienie

Skalary to ryby stadne i spokojnie usposobione wobec innych, lecz nie gardzą mniejszymi towarzyszami jako pożywieniem. Dlatego powinny być trzymane w towarzystwie ryb podobnego rozmiaru i przede wszystkim nieagresywnych, nieobgryzających płetwy i niezbyt ruchliwych. Nie zaleca się trzymania dużych skalarów z np. neonami innesa, gdyż skalary mogą potraktować je jak pożywienie i zjeść małych towarzyszy.

Akwarium

Skalary lubią duże, a nawet bardzo duże akwaria (kilkuset litrowe), obsadzone roślinnością, z licznymi kryjówkami wśród delikatnych elementów dekoracyjnych, z wolnymi przestrzeniami do pływania. Nie niszczą roślin, potrzebują częstych podmian wody i regularnego filtrowania jej. Duże osobniki wymagają wysokich akwariów nawet do ok. 60cm. W niższych zbiornikach mogą nie mieć wystarczająco miejsca w pionie (na wysokość) do swobodnego pływania. Nie można też przesadzać z ilością roślin żeby skalary miały wolne przestrzenie do pływania.

Rozmnażanie

Skalary to ryby jajorodne, które mogą się rozmnażać nawet w zbiorniku ogólnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mogą w tym czasie być agresywne, zdarza się również, że dobrane pary nie opiekują się narybkiem, a nawet go zjadają. Do tarła skalary pobudzamy przez podwyższenie temperatury wody, obfite karmienie i częściową podmianę wody. Tarlaki dobierają się w pary ze stada. Samica skalara składa ikrę (nawet do 1000 jaj) na szerokich liściach, elementach dekoracyjnych czy nawet szybie akwarium. Młode skalarki wylęgają się po 3 dniach, swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia po kolejnych 5.