Złota Rybka (łac. Carassius Auratus Auratus)

Złota Rybka
również zwany: Welon

złota rybka Carassius auratus auratus
Gatunekzłota rybka
Nazwa łacińskaCarassius Auratus Auratus
Rodzinakarpiowate
WystępowanieChiny
Długość20 cm
Temperatura15 - 25°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik100 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy, roślinny

Złota Rybka (Carassius Auratus Auratus)

Występowanie

Obecnie hodowane odmiany tego gatunku w niczym nie przypominają formy wyjściowej. Nie występuje dziko w przyrodzie.

Wygląd zewnętrzny

Wyselekcjonowane na przestrzeni stuleci odmiany różnią się pod względem kolorystycznym, pokrojem ciała oraz długością i kształtem płetw. Najpopularniejszą odmianą w Polsce jest welon, można również spotkać karasia złocistego w postaci: lwia główka, kometa, nimfa, teleskop itd. Podstawowe ubarwienie welonów jest czerwono złote. Samca odróżnić od samicy możemy praktycznie tylko w okresie tarła (na jego pokrywach skrzelowych występuje wysypka w postaci białawych drobnych brodawek).

Usposobienie

Ryby te mają spokojne usposobienie, są towarzyskie. Żyją parami, lubią przekopywać podłoże w poszukiwaniu pożywienia oraz skubać delikatne rośliny. Nie powinny być trzymane w jednym akwarium z rybami mniejszymi, zbyt ruchliwymi, agresywnymi czy obgryzającymi płetwy.

Akwarium

Lubią przestronne, dobrze oświetlone zbiorniki z czystą, systematycznie podmienianą (ryby dosyć żarłoczne o szybkiej przemianie materii), dobrze filtrowaną i napowietrzoną wodą.

Rozmnażanie

Ryby jajorodne. Do tarła przystępują (na jedną samicę powinno przypadać dwóch samców) w dużym, gęsto obsadzonym akwarium o niewysokim poziomie wody (około 25 cm). Tarlaki pobudzamy do rozmnażania poprzez obfite i urozmaicone karmienie. Samica swobodnie rozrzuca ikrę wśród roślinności lub toni wodnej. Rodzice nie opiekują się potomstwem (chętnie żywią się ikrą i narybkiem), dlatego powinno się ich usunąć po zapłodnieniu. Wylęg następuje po 6 dniach, po kolejnych 2 swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.