Domowe Akwarium Pl

Zwinnik Latarnik (Hemigrammus Ocellifer)

Zobacz też:
zwinnik latarnik Hemigrammus ocellifer
GatunekZwinnik Latarnik
Nazwa łacińskaHemigrammus Ocellifer
Rodzinakąsaczowate
WystępowanieAmeryka Południowa
Długość4 cm
Temperatura24 - 26°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH7,0 - 6,0
Zbiornik60 L
Pokarmżywy, mrożony, suchy

Zwinnik Latarnik (Hemigrammus Ocellifer)

Występowanie

W warunkach naturalnych zamieszkuje gęsto zarośnięte wody stojące lub wolno płynące dorzeczy Amazonki oraz wody Gujany.

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się mocno bocznie spłaszczonym ciałem i brązowo żółto zielonym ubarwieniem z delikatnym ciemnym paskiem bocznym rozszerzającym się ku tyłowi. Na trzonie ogona widoczna jest pomarańczowo złota, świecąca jak latarnia plamka (stąd nazwa). Samca możemy rozróżnić po mniejszym rozmiarze, smuklejszej budowie i widocznym w całości pęcherzu pławnym.

Usposobienie

Gatunek ten żyje w ławicach w środkowych lub powierzchniowych warstwach wody. Jest towarzyski, ruchliwy i spokojny, lubi ukrywać się wśród roślin lub innych elementów dekoracyjnych.

Akwarium

Ładnie prezentuje się na ciemnym tle (korzenie, lignity). Są to ryby jajorodne, powinny być rozmnażane w osobnym akwarium (tzw. tarliskowym).

Rozmnażanie

Do tarła doprowadzimy lekko podwyższając temperaturę wody. Samica składa kilkaset jaj swobodnie je rozrzucając po zbiorniku. Rodzice nie opiekują się potomstwem, a wręcz zjadają ikrę (stąd konieczność odłowienia ich po złożeniu jaj). Młode wylęgają się do 2 dni, a po około tygodniu swobodnie pływają w poszukiwaniu pożywienia.