Domowe Akwarium Pl

Kilka technicznych wskazówek

Biotop Europy

2. Kilka technicznych wskazówek

  • Wielkość akwarium - zacznijmy od wielkości zbiornika. Oczywiście zależy on od wielkości ryb i ich ilości. Większość pospolitych gatunków dostępnych w polskich wodach osiąga naprawdę imponujące rozmiary ciała – od kilkudziesięciu centymetrów nawet do kilku metrów. Z racji świadomej hodowli – aby nie męczyć naszych podopiecznych - proponuję trzymać w sztucznym środowisku jedynie okazy, których maksymalny rozmiar wynosi do 30 cm. Wówczas nasze akwarium powinno mieć minimalny rozmiar 250 litrów. Oczywiście, czym większe, tym lepsze – w większym zbiorniku łatwiej zachować równowagę biologiczną, a co za tym idzie ryby są zdrowe i zadowolone.
  • Brak grzałki - akwaria zimnowodne nie potrzebują grzałki – średnia temperatura w takim zbiorniku powinna zawierać się w przedziale 15-20°C (jeżeli nie będziemy imitować poszczególnych pór roku lub ryb zimować). W warunkach polskich wystarczy umieścić zbiornik w pomieszczeniu nieogrzewanym, nie narażonym na przeciągi czy gwałtowne wahania temperatury. Sprawa nieco się komplikuje latem, gdy temperatury powietrza nierzadko skaczą ponad 30°C. Rozwiązaniem może być zastosowanie profesjonalnych chłodziarek akwarystycznych zakupionych w sklepie zoologicznym (niestety nie są to tanie urządzenia) lub wykonanie własnego wymiennika cieplnego z zastosowaniem chłodnicy samochodowej, lodówki turystycznej czy innych urządzeń (porad w internecie nie brakuje). Innym rozwiązaniem, nieco kłopotliwym, jest regularna podmiana części wody na chłodniejszą, co 2-3 dzień, w zależności od potrzeb.
  • Problem „pocących się” szyb - Przy dużej różnicy temperatur między otoczeniem a naszym zbiornikiem (jego temperaturą wody) nastąpi naturalny proces kondensacji pary wodnej na jego ścianach od zewnątrz. Z problemem tym możemy sobie poradzić poprzez odpowiednią wentylację pomieszczenia/akwarium lub poprzez mechaniczne, systematycznie usuwanie skroplonej pary (co nie rozwiązuje problemu).
  • Natlenienie wody - jest to bardzo istotny czynnik w akwariach zimnowodnych i bezwzględnie wymagany – zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ryby z wód płynących. Woda musi być mocno napowietrzona przez cały czas. Można do tego celu użyć odpowiedniej ilości roślin (uzyskamy tlen w procesie fotosyntezy – metoda działa tylko przy włączonym oświetleniu), filtrów wodnych, różnego rodzaju pompek napowietrzających w połączeniu z odpowiednimi kamieniami lub listwami napowietrzającymi – dodatkowo powodują falowanie powierzchni wody, co ułatwia przenikanie tlenu. Można także użyć deszczownicy.
  • Cyrkulacja wody - gdy odwzorować chcemy zbiornik zimnowodny płynący (np. rzekę, strumień itp.), istotną sprawą jest wytworzenie odpowiedniej cyrkulacji wody – jej prądu. Prądy wodne mają zasadnicze znaczenie w stymulowaniu linii bocznej ryb, która reaguje na najmniejsze zmiany ciśnienia wody (ruch wody). W związku z tym częste zmiany cyrkulacji wody, poprzez ukształtowanie odpowiednich prądów, zawirowań, przyspieszania nurtu czy jego zwalnianie, wydaje się kluczowe, zwłaszcza gdy w przyszłości takie ryby zamierzamy wypuścić na wolność.
  • Oświetlenie - w przypadku akwarium zimnowodnego bardzo często wykorzystuje się oświetlenie słoneczne - naturalne. Jednak stworzenie optymalnych warunków przy jego użyciu nie jest wcale łatwe. Promienie słoneczne mogą przyczynić się do gwałtownych różnic dobowych temperatury wody pomiędzy dniem i nocą, zwłaszcza gdy zbiornik narażony jest na bezpośredni kontakt ze słońcem. Takie wahania nie są dobre dla ryb, które w szybkim czasie mogą zacząć chorować. Wygodniejszym i pewniejszym sposobem wydaje się zastosowanie niezbyt intensywnego oświetlenia sztucznego, które będziemy mogli regulować wg indywidualnych potrzeb (w zależności czy posiadamy rośliny, czy nie).
  • Glony - glony rozwijają się w każdym zbiorniku wodnym. Ich rozrost jest spowodowany zakłóceniem równowagi biologicznej w akwarium. Jeżeli taki problem wystąpi, należy przede wszystkim usunąć przyczynę ich powstania. Rozwiązaniem usunięcia nadmiaru glonów może być żmudne czyszczenie mechaniczne ścian (przy pomocy skrobaczki) lub zaopatrzenie się w gatunki ryb roślinożernych, zwłaszcza tych, które konsumują glony.
  • Fauna i flora - podstawowym pytaniem, które sobie zadaje każdy przyszły właściciel akwarium zimnowodnego jest - skąd brać ryby i rośliny? W sklepach zoologicznych nie znajdziemy gatunków rodzimych (nie są wystarczająco popularne), a odłowy z naturalnych siedlisk mogą nie być zgodne z prawem. Okazuje się, że w Polsce przynajmniej 14 małych gatunków ryb słodkowodnych znajduje się pod ścisłą ochroną. Do tego dochodzą jeszcze przepisy dotyczące odłowów w poszczególnych zbiornikach, porach roku, okresach hodowlanych itp. Najbezpieczniejszym sposobem pozyskania materiału w tym wypadku wydają się być zbiorniki prywatne/hodowlane, w których w określonych porach (zazwyczaj na jesieni) następuje ich osuszanie. Pozyskiwanie fauny i flory czy elementów dekoracyjnych w ten sposób wiąże się jednak z pewnym ryzykiem przyniesienia różnych, niepożądanych, chorobotwórczych pasożytów, wirusów i bakterii. Dlatego bezwzględnie zawsze należy poddać materiał kwarantannie lub dezynfekcji. Ważnym zagadnienie jest także odpowiednie łączenie naszych podopiecznych. Zwracamy tutaj uwagę na wielkość ryb, ich temperament (np. drapieżników nie łączymy z potencjalnymi ofiarami), wymagania co do ich liczebności (ryby stadne, żyjące pojedynczo) itd.