Domowe Akwarium Pl

Krewetka Orange (Caridina Thambipillai)

Zobacz też:
krewetka orange Caridina thambipillai
Wikipedia/Andrew Bogott /CC BY-SA 3.0
GatunekKrewetka Orange
Nazwa łacińskaCaridina Thambipillai
RodzinaAtyidae
WystępowanieIndonezja, Malezja
Długość3 cm
Temperatura24 - 28°C
Twardość wodymiękka - średnio twarda
pH6.5 - 7.5
Zbiornik30 L
Pokarmwszystkożerne: rośliny, glony, warzywa

Krewetka Orange (Caridina Thambipillai)

Występowanie

Wcześniej znana była jako Caridina cf. propinqua, ale została usystematyzowana ostatecznie w roku 2011. W warunkach naturalnych zamieszkuje słodkowodne zbiorniki oraz słonawe ujścia rzek jak i bagniste obszary porośnięte lasami namorzynowymi (mangrowcami o splątanych korzeniach tworzącymi specyficzne ekosystemy).

Wygląd zewnętrzny

Charakteryzuje się przezroczystym ciałem z intensywnie pomarańczowym pancerzem, upstrzonym dodatkowo malutkimi, czerwonymi kropeczkami. Nie zdziwmy się, gdy nasza krewetka nagle zmieni kolor (na brązowy lub żółty) - ma do tego naturalną zdolność (jej ubarwienie w znacznym stopniu zależy od naturalnych siedlisk, z których pochodzi, stopnia zasolenia wody, składu chemicznego wody - w tym jej twardości). Gatunek ten również zrzuca pancerz. Samicę rozpoznamy po rozmiarze - jest nieco większa i typowym siodle umiejscowionym za głową.

Usposobienie

Jest typowo stadnym skorupiakiem, który w większej grupie czuje się swobodniej i pewniej, jest mniej płochliwy. Aktywna krewetka, która całe dnie spędza na poszukiwaniach jedzenia i żerowaniu. Przebywa głownie wśród roślin lub przy dnie przeczesując podłoże. W warunkach stresowych lub zagrożona może wyskoczyć z akwarium. Również zła jakość wody może ją do tego skłonić.

Akwarium

Jak wszystkie krewetki, również i Orange wymagają czystej wody, systematycznie podmienianej, wolnej od azotynów i amoniaku oraz metali ciężkich, z delikatnym ruchem wody, dobrym napowietrzaniem. Wymagają miękkiego, drobnego podłoża, gęstą roślinność, korzenie lub gałęzie oraz kryjówki stworzone wśród kamieni czy skał. Mogą być przechowywane w zbiornikach ogólnych z małymi, nieagresywnymi rybami (np. otoski). Również mogą być trzymane z innymi karłowatymi krewetkami, gdyż nie krzyżują się z nimi.

Rozmnażanie

Dziedzina ta nie należy do łatwych, gdyż etap larwalny wymaga wody słonawej. Najlepiej jest więc zapłodnioną samicę przenieść delikatnie do osobnego zbiornika (parametry takie same jak w akwarium ogólnym) i pozostawić tam do momentu wylęgu larw. W tym momencie usuwamy samicę, a wodę stopniowo zasalamy (najlepiej do poziomu 1,005g na każdy litr przy temperaturze wody 25˚C, co odpowiada ciężarowi właściwemu SG=1.008). Larwy opadają na dno, a po 20-30 dniach przekształcają się do postaci dorosłej. Wówczas nie muszą być natychmiast przenoszone do wody słodkiej - bardzo często w środowisku naturalnym krewetki te pozostają w miejscach swego wylęgu przez całe życie.